Zamknij

Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce prywatności »

Loading..

Product was successfully added to your shopping cart.

5

Product was successfully added to your comparison list.

0 Kom

Jonizator powietrza – jak działa i dlaczego warto z niego korzystać?

Jonizator powietrza – jak działa i dlaczego warto z niego korzystać?

Wraz z postępującym pogarszaniem się jakości powietrza w miastach i naszych domach, wzrasta alergia na roztocza. Popularyzują się także inne objawy związane z uczulaniem na zanieczyszczenia unoszące się w powietrzu.

Obecnie na rynku istnieje kilka skutecznych sposobów, które umożliwiają nam oczyszczanie i poprawianie jakości powietrza. Jednymi z nich są jonizatory. Czym są te urządzenia i dlaczego warto się nimi zainteresować?

Co to jest jonizacja powietrza?

Podstawową funkcją jonizatorów jest produkowanie ujemnych jonów. Powstawanie ujemnie naładowanych jonów jest niezwykle istotne w kontekście neutralizowania jonów dodatnich, których nie brakuje w naszych domach.

Jony dodatnie wytwarzane są przez urządzenia elektroniczne i zwane są potocznie elektrosmogiem. Dodatnio naładowane jony przyciągają kurz, bakterie, wirusy, roztocza, a także zarodniki pleśni i grzybów. Jony ujemne, które zetkną się z jonami dodatnimi, do których lgną wszelkie zanieczyszczenia, neutralizują się, przez co kurz, roztocza, bakterie i wirusy opadają na podłogę. Proces ten to nic innego jak jonizacja powietrza. W ten sposób chronimy się przed wnikaniem tych zanieczyszczeń do naszych organizmów i zapobiegamy powstawaniu uczulenia na kurz i alergii na roztocza.

Jonizator powietrza czy warto?

Alergia na kurz deklarowana jest przez co czwartego Polaka. Jakie są objawy alergii na roztocza? Duszności, łzawienie oczu, katar, swędzenie i wysypka na skórze. Z racji tego, że jonizatory skutecznie oczyszczają powietrze z roztoczy, kurzu i zarodników pleśni i grzybów, które to stanowią podstawowe alergeny, mogą okazać się świetną bronią w walce z powstawaniem uczuleń. Jonizatory są również w stanie ochronić nas przed powstawaniem infekcji dróg oddechowych oraz innych chorób układu oddechowego, które powstają przez chroniczne narażanie się na działanie alergenów na organizm.

Jony lekkie a jony ciężkie

Zależnie od konstrukcji, jonizatory produkują jony lekkie lub jony ciężkie. Jony lekkie są to tzw. jony krótkotrwałe, które rozładowują się przy napotkaniu pierwszej cząstki naładowanej dodatnio. Poza tym jonizatory produkujące jony lekkie zwykle emitują również inne gazy – np. ozon. Stężenie ozonu powstałego podczas procesu produkcji jonów nie może być większe niż 0,05 ppm.

Jony ciężkie powstają zwykle poprzez powstawanie elektronów na rozgrzanym metalu. Jony te są bardziej wytrzymałe – jeden jon jest w stanie oczyścić więcej powietrza. Poza tym podczas produkcji jonów ciężkich nieemitowane są inne gazy.

Jonizator stacjonarny kontra mobilny

Jonizatory powietrza występują niemal wyłącznie w formie stacjonarnych urządzeń, które produkują jony ujemne i następnie muszą je rozprowadzić po mieszkaniu. Efektywność takich urządzeń uzależniona jest od wielu czynników, niemniej nie będą one w stanie tak skutecznie rozprowadzić produkowane jony, jak jonizatory mobilne, które poruszając się po całym mieszkaniu, dokładnie oczyszczają powietrze w każdym jego zakamarku. Przykładem takiego rozwiązania jest jonizator umieszczony w odkurzaczu RoboJet Air PRO.

 

NASZE PRODUKTY:

Napisz swoją opinię