Alergia na roztocza kurzu – jak się bronić?

Alergia na roztocza dotyka co czwartą osobę w naszym kraju...

Alergia na roztocza dotyka co czwartą osobę w naszym kraju. Roztocza oraz ich odchody stanowią 50% wszystkich uczulających nas alergenów. Jak się bronić przed alergią na roztocza? Jakie działania przedsięwziąć, aby skutecznie ochronić się przed uczuleniem oraz negatywnym wpływem tych mikroorganizmów?

Alergia na roztocza – problem dotykający 12 mln społeczeństwa polskiego

Według badań ECAP profesora Bolesława Samolińskiego przeprowadzonych w 2008 roku, testy alergiczne wykonuje 40% mieszkańców naszego kraju, przy czym 50% z nich – prawie 6 mln osób, jest uczulonych na roztocza kurzu domowego.

Roztocza bytują najczęściej w dywanach, materacach, tapicerowanych meblach, zasłonach, zabawkach z pluszu i w pościeli. Ich głównym pokarmem jest złuszczony naskórek ludzki oraz zwierzęcy. To odchody oraz fragmenty ciała roztoczy stanowią główne źródło alergenów.

Objawy alergii na kurz

Objawy uczulenia na roztocza utrzymują się przez cały rok. Do podstawowych objawów należą te powiązane z układem oddechowym – katar, zatkany nos, kichanie, kaszel. Objawy uczulenia na kurz nasilają się zwłaszcza w okresie jesiennym, na samym początku okresu grzewczego. W tym czasie coraz rzadziej wietrzymy mieszkania, a także znacząco ograniczone zostaje promieniowanie słoneczne.

Alergia na roztocza może być szczególnie niebezpieczna, gdy organizm nieustannie nastawiony jest na działanie alergenów. Nieleczenie alergii może powodować nieżyt nosa, a w skrajnych przypadkach astmę oskrzelową.

Alergia na roztocza – objawy skórne

Roztocza kurzu domowego mogą powodować rozszerzanie się naczyń krwionośnych i zwiększanie przepuszczalności ścian naczyń krwionośnych. Zjawisko to powoduje pojawianie się opuchlizny, swędzenie oraz zatykanie porów.

Alergia na roztocza – jak się przed nią bronić?

Podstawowym działaniem jest zachowywanie odpowiedniej higieny pomieszczeń. Należy sprzątać je minimum raz w tygodniu. Podczas czyszczenia powierzchni, nie należy korzystać ze zmiotek, suchych mopów oraz mioteł, ponieważ wzbijemy kurz w powietrze. Lepszym rozwiązaniem jest wykorzystywanie wilgotnych ściereczek, mokrych mopów lub odkurzaczy z nakładkami mopującymi.

Alergia na kurz? Zadbaj o czystość dywanów i wykładzin

Dywany oraz wykładziny stanowią największe siedlisko roztoczy, bakterii oraz wirusów. Dogłębne ich oczyszczenie zapobiegnie pojawianiu się uczulenia na kurz, zwłaszcza w przypadku małych dzieci, które uwielbiają bawić się na podłogach.

Małe dywany należy regularnie prać w temperaturze powyżej 60 stopni Celsjusza, większe warto wystawiać na zewnątrz, aby promieniowanie słoneczne oraz świeże powietrze wyeliminowały roztocza. Najlepszym sposobem jest sterylizacja wykładzin i dywanów promieniowaniem UV za pomocą specjalnych lamp i korzystanie z usług pralni chemicznych.

Warto również regularnie czyścić dywany odkurzaczami z filtrami HEPA, które skutecznie filtrują i zapobiegają powtórnemu wzbijaniu się kurzu. Zarówno lampy UV, jak i filtry HEPA znajdują się w odkurzaczach automatycznych RoboJet.

 

NASZE PRODUKTY:

KOMENTARZE ( 0 )

Zostaw swój komentarz

Niedziela Poniedziałek Wotrek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień