Odkurzacz workowy czy bezworkowy - jaki będzie lepszy?

Na rynku znajdziesz mnóstwo różnych typów odkurzaczy. Najpopularniejsze z nich to urządzenia workowe i bezworkowe, wśród których można wymienić jeszcze kilka podkategorii. Dylemat jaki odkurzacz lepszy – workowy czy bezworkowy, jest łatwiejszy do rozwiązania po poznaniu cech obu wariantów. Przeczytaj i zyskaj pewność! 

odkurzacz workowy RoboJetCzym jest odkurzacz workowy i jak działa?

Od wielu lat w polskich domach należne miejsce miały odkurzacze workowe. To klasyczne, dosyć spore urządzenia czyszczące zasilane sieciowo. Zasada ich działania bazuje na zasysaniu powietrza wraz z zabrudzeniami i separowaniu ich w wymiennym pojemniku. Odkurzacze workowe posiadają worki z materiału filtrującego, który działa jak pułapka na zanieczyszczenia. Pod wpływem zapełniania moc odkurzacza może słabnąć. Gdy worek jest już pełny zabrudzeniami i pyłem należy go wyjąć i wyrzucić wraz z zawartością. 

W rozstrzygnięciu dylematu co wybrać – odkurzacz workowy czy bezworkowy, konieczne jest spojrzenie na własne potrzeby i dodatkowe funkcje. Urządzenie workowe wymaga regularnego zakupu worków. Z drugiej strony charakteryzuje się większą pojemnością, co zmniejsza częstotliwość opróżniania przestrzeni na zabrudzenia. 

Odkurzacz bezworkowy

Jak działa odkurzacz bezworkowy i jakie ma cechy? 

Zanim odpowiesz sobie na pytanie, jaki odkurzaczwybrać – workowy czy bezworkowy, musisz poznać cechy tego drugiego. Warto zauważyć, że urządzenia pozbawione worków nie wymagają zakupu dodatkowych akcesoriów. Poza tym siła ich działania jest taka sama bez względu na poziom zapełnienia komory cyklonowej. To pozwala na uzyskiwanie takich samych parametrów odkurzania bez względu na moment sprzątania. 

Dodatkowo wśród odkurzaczy bezworkowych możesz spotkać różne modele z dodatkowymi funkcjami. Ostatnio niezwykle popularne stają się odkurzacze zasilane akumulatorowo. Przykładem jest odkurzacz pionowy RoboJet Speed Up. Wielofunkcyjność 6w1, siła ssania na poziomie 20 000 Pa oraz 3 tryby pracy pozwalają na skuteczne sprzątanie niemal każdej powierzchni. Co więcej, wyposażony jest w mop obrotowy z pojemnikiem na wodę, dzięki czemu możesz jednocześnie odkurzać i myć podłogę. Filtr HEPA i 4-stopniowa filtracja zapewniają usuwanie 99,95% wszystkich zanieczyszczeń i pyłków unoszących się w powietrzu. 

Odkurzacz workowy VS bezworkowyOdkurzacz workowy czy bezworkowy - który wybrać?

Skoro już wiesz, jaka jest zasada działania obu rodzajów urządzeń, możemy przejść do porównania. Pomoże Ci ono zdecydować, jaki odkurzacz lepszy – workowy czy bezworkowy. Weźmy pod uwagę kilka cech, które są ważne dla każdego użytkownika. 

 

Siła ssania 

To jeden z najważniejszych parametrów dla odkurzaczy. Który z nich wypada lepiej? Nowoczesne urządzenia akumulatorowe nie odbiegają mocą od odkurzaczy workowych. Co ważne, odkurzacze bezworkowe nie tracą na sile ssania pod wpływem napełniania worka, dlatego można liczyć na stałą moc przez cały czas ich działania.  

Higiena 

Oba rodzaje odkurzaczy są wyposażone w nowoczesne filtry separujące zanieczyszczenia. W odkurzaczach workowych są one zbierane do pojemnika, który wyrzuca się wraz z zawartością. W urządzeniach bezworkowych cały zbiornik wyjmuje się z odkurzacza i jednym ruchem usuwa zabrudzenia. Ciekawą opcją jest RoboJet Speed Up 2 Pro, który ma funkcję automatycznego opróżniania zbiornika. Jednak strefę cyklonową trzeba regularnie myć, by utrzymywać separatory w należytej czystości.  

Mobilność 

W tej kategorii liczy się rodzaj zasilania. Jeśli to jest dla Ciebie najważniejszy parametr, to wiesz, jaki odkurzacz wybrać – workowy czy bezworkowy. Urządzenia bezworkowe mogą być zasilane akumulatorowo, co pozwala na sprzątania w dowolnym miejscu. Jeżeli stawiasz na produkt zasilany sieciowo, to zerknij na wagę odkurzacza i długość kabla zasilającego. 5 metrów i więcej zapewnią Ci skuteczne czyszczenie bez konieczności częstego przełączania między gniazdkami. 

Kontrola napełniania 

Tu również na czele są odkurzacze bezworkowe. Bardzo często komora separująca jest przezroczysta, co sprzyja łatwiejszej kontroli jej zapełnienia. Nie trzeba otwierać odkurzacza i zaglądać do worka pełnego nieczystości, by upewnić się o jego zapełnieniu. Wszystko widać na pierwszy rzut oka. 

Ekonomia 

W urządzeniach bezworkowych nie masz konieczności zakupu dodatkowych akcesoriów. Załączone do zestawu filtry po prostu myje się pod bieżącą wodą, co przekłada się na oszczędność pieniędzy. Natomiast w odkurzaczu workowym konieczne jest kupowanie kolejnych pojemników na zanieczyszczenia. 

Dodatkowe funkcje 

Odkurzacze bezworkowe często są kompaktowymi urządzeniami, które są wyposażone w przydatne funkcje. Niektóre z nich pomagają przyspieszyć sprzątanie, dzięki jednoczesnemu odkurzaniu i mopowaniu powierzchni. Mycie na mokro jest nieosiągalne dla odkurzaczy workowych. 

Cena zakupu 

Nas rynku znajdziesz mnóstwo urządzeń w różnych cenach. Odkurzacze workowe mogą być tańsze od urządzeń cyklonowych czy odkurzaczy wielofunkcyjnych. Niska cena może też wynikać z braku dodatkowych funkcji, które przydają się w codziennym sprzątaniu domowych (i nie tylko) powierzchni. 

Poziom hałasu 

Tutaj nieco lepiej wypadają odkurzacze workowe, które generują hałas poniżej 60dB. Oczywiście nie można generalizować, ponieważ często poziom hałasu zależny jest od trybu pracy. Jeśli zależy Ci jednak na jak najcichszym odkurzaniu, zapewne odkurzacz workowy będzie nieco lepszym wariantem. 

Usuwanie trudnych zabrudzeń 

W tej kwestii dużo zależy od mobilności i dołączonych akcesoriów wymiennych. Wielofunkcyjne szczotki i łatwość manewrowania pozwalają na docieranie pod meble czy usuwanie zabrudzeń z wąskich szczelin. Tu lepszy okazuje się odkurzacz bezworkowy, którym możesz manewrować niemal bez ograniczeń i w każdej pozycji.

Sprątanie-odkurzacz-workowy

Odkurzacz bezworkowy a workowy – wybór pod kątem własnych potrzeb 

Teraz już wiesz, w jakich przypadkach lepszy jest odkurzacz bezworkowy, a gdzie lepiej sprawdzi się wariant z workiem. Ostateczna decyzja zależy od Ciebie i Twoich potrzeb. Spore powierzchnie i sprzątanie na różnych poziomach domu wymaga mobilności charakterystycznej dla odkurzaczy bezworkowych. Podobnie w mieszkaniach, gdzie jest mało miejsca, takie urządzenie sprawdzi się najlepiej. Teraz wystarczy zerknąć na dostępne propozycje i wybrać odkurzacz idealny dla siebie! 

KOMENTARZE ( 0 )

Zostaw swój komentarz

Niedziela Poniedziałek Wotrek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień