Jak pozbyć się rybików z domu?

Rybiki cukrowe zwane również srebrzykami są to bezskrzydłowe owady...

Rybiki cukrowe zwane również srebrzykami są to bezskrzydłowe owady posiadające chitynowy pancerz oraz mierzące do 10 mm długości. Uznawane za szkodniki, nie stanowią większego zagrożenia dla ludzi. Niemniej, dla wielu osób takie nieszkodliwe robaki w mieszkaniu stanowią poważny problem. W artykule podpowiadamy jak pozbyć się rybików.

Rybiki – skąd się biorą?

Rybiki przywędrowały do Europy z krajów tropikalnych. W domach spotykamy je zwykle w blokach, mieszkaniach i domach, w których panuje wysoka wilgotność i podwyższona temperatura. Rybiki lubią również niezbyt czyste mieszkania i miejsca, z niezbyt wydajną wentylacją pomieszczeń. Przyciągane są resztkami jedzenia w posadzkach, wnękach lub innych trudno dostępnych miejscach oraz innymi organicznymi cząstkami – zwłaszcza tymi, które zawierają cukier. Są w stanie zjadać papier, ryż, mąkę, kaszę, cukier, odpadki, a nawet resztki owadów. Nie powinna więc dziwić obecność rybików w kuchni. Równie często rybiki spotykać możemy w łazienkach.

Jak pozbyć się rybików?

By pozbyć się rybików, ważne jest zapewnienie w domu warunków, których nie tolerują. Mieszkanie musi być odpowiednio wentylowane, wilgotność powietrza mniejsza, a temperatura niższa. Poza tym mniej prawdopodobne będzie osiedlenie się rybików w mieszkaniu czystym i regularnie sprzątanym.

Skorki oraz pająki to kolejny sposób na te drobne robaki. Są to bowiem ich naturalni wrogowie. Warto wiedzieć, że rybiki w domu nie zagnieżdżą się, gdy panują w nim temperatury poniżej 17 stopni Celsjusza.

Jak się pozbyć rybików z kuchni, łazienki i pokojów?

Wszelkie produkty sypkie, które mogą stanowić pokarm rybików muszą być odpowiednio zabezpieczone – najlepiej w szczelnych pojemnikach. Poza tym rybik cukrowy w pokoju może zostać zniechęcony poprzez podklejenie silikonem okładzin i tapet. W ten sposób nie będzie mógł pożywiać się papierem. Z łazienki można wygonić go za pomocą osuszaczy powietrza, które niwelują wilgoć i wymuszają odpowiednią cyrkulację. Dobrym pomysłem jest również „odgracenie” pomieszczeń – im mniej zakamarków, w których może gromadzić się woda, kurz i cząstki organiczne, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że spotkamy tam rybiki.

promocja flowair

Warto zadbać o odpowiednią czystość podłóg poprzez ich regularne odkurzanie i czyszczenie. Dobrym pomysłem jest skorzystanie ze sterylizatorów UV, które znaleźć można między innymi w odkurzaczach automatycznych RoboJet.

Środek na rybiki – ostateczny oręż

Jeśli powyższe metody nie zdadzą egzaminu, a rybiki w domu mają się w najlepsze, należy przedsięwziąć bardziej drastyczne metody i wykorzystać preparat na insekty. Środek ten aplikuje się w narożnikach, fugach przyściennych i w innych miejscach, w którym występują szkodniki. Dobrym środkiem jest również cukier puder wymieszany z kwasem borowym (dostępny w aptekach). Można także zastosować boraks z kwasem borowym w proporcjach 1 do 2. Przygotowany środek na rybiki należy umieścić na tekturze lub papierze, który stanowić będzie wabik na insekty. Można również wykorzystać gotowe lepy na rybiki dostępne w sklepach.

KOMENTARZE ( 0 )

Zostaw swój komentarz

Niedziela Poniedziałek Wotrek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień