Co oznaczają klasy odkurzaczy, czyli jaka klasa skuteczności odkurzania jest najlepsza?

Wraz z wprowadzeniem etykiet energetycznych oraz obostrzenia przepisów dotyczących odkurzaczy...

Wraz z wprowadzeniem etykiet energetycznych oraz obostrzenia przepisów dotyczących odkurzaczy, ich moc ssąca przestała być kluczowym czynnikiem zakupowym. Obecnie decydując się na kupno nowego odkurzacza, należy zwrócić szczególną uwagę na klasę energetyczną odkurzacza, a także m.in. klasę skuteczności odkurzania.

Czym jest klasa skuteczności odkurzania?

Klasa skuteczności odkurzania określa jak szybko i efektywnie pozbędziemy się brudu oraz kurzu z dywanów i podłóg. Klasa ta określana jest za pomocą wskaźnika, który podawany jest oddzielnie dla każdego typu powierzchni występujących powszechnie w gospodarstwach domowych. Jakie klasy odkurzania możemy wyróżnić?

Klasa skuteczności odkurzania określana jest na podstawie wskaźnika zbierania kurzu (DPU)

Jak wspomnieliśmy, klasy skuteczności odkurzaczy określane są oddzielnie dla powierzchni twardych i dywanów. Klasyfikacja dokonywana jest na podstawie skuteczności zbierania kurzu. Wskaźnik DPU sprawdzany jest w warunkach testowych, a test polega na sprawdzeniu, ile gramów rozsypanego kurzu udało się zebrać odkurzaczowi w określonym przedziale czasu.

Przykładowo, gdy po rozsypaniu 100 gramów kurzu na podłodze odkurzacz zdołał sprzątnąć 60 gramów w dwóch posunięciach końcówką, wówczas możemy mówić o wskaźniku zbierania kurzu na poziomie 60%.

Klasy odkurzania dla dywanów i podłóg

Wyróżniamy siedem klas skuteczności odkurzania dywanów i siedem klas skuteczności odkurzania podłóg. Są one oznaczane literowo od A (najlepsza) do G (najgorsza). Obecnie wymaganym przez UE minimum jest wskaźnik DPU na poziomie: 70% dla dywanów i 90% dla podłóg.

Należy zaznaczyć, że klasa G dla podłóg twardych kończy się na poziomie 90% wskaźnika DPU, a klasa A oznacza, że odkurzacz wciąga kurz ze 120% skutecznością. Klasa A dla dywanów zaczyna się na poziomie 90%.

Klasa energetyczna odkurzacza

Poza samą klasą skuteczności odkurzania warto zapoznać się z klasą energetyczną odkurzacza. Informuje nas ona o wydajności oraz średniorocznym poborze energii elektrycznej przez urządzenie. Klasy energetyczne określane są w kWh/rok i obliczane na podstawie 50 standardowych odkurzań na powierzchni 87 m2. Wyróżniamy siedem klas energetycznych odkurzacza: od G (najgorsza) do A (najlepsza). Im wyższa klasa, tym odkurzacz będzie bardziej wydajny i energooszczędny.

Klasa reemisji kurzu odkurzacza

Rozpatrując etykiety energetyczne i parametry sprzętu, warto sprawdzić również stopień, w jakim odkurzacz ponownie wydmuchuje do otoczenia zanieczyszczenia. Reemisja kurzu to standardowe zjawisko powstające podczas odkurzania, a im jest mniejsze, tym lepiej – zwłaszcza dla alergików. Im lepszy filtr zamontowano w odkurzaczu, tym klasa reemisji kurzu jest mniejsza.

Klasa skuteczności odkurzania a klasa energetyczna odkurzacza

Decydując się na zakup nowego urządzenia sprzątającego, warto poszukać złotego środka między skutecznym odkurzaniem, niskim zużyciem energii, a także możliwie dużą funkcjonalnością, która niesie wysoki komfort sprzątania.

Jednym z urządzeń, które łączy w sobie te zalety jest odkurzacz automatyczny RoboJet. Otwór ssący blisko podłoża, niewielki i wydajny silnik elektryczny oraz zaawansowana technologicznie konstrukcja zapewnią szybkie, tanie i wygodne sprzątanie podłóg i dywanów w całym domu.

KOMENTARZE ( 0 )

Zostaw swój komentarz

Niedziela Poniedziałek Wotrek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień