Czy robot sprzątający pomaga alergikom?

Nie oszukujmy się, roboty sprzątające nie uchronią Cię od alergii. Natomiast, dzięki regularnej pracy, bez Twojego udziału, usunie skutecznie alergeny w Twoim domu takie jak: kurz, roztocza, pyłki i sierść. Jednak przy wyborze robota warto zwrócić uwagę na rodzaj filtracji, ilość stopni czyszczenia, a także poziom głośności robota. Podpowiemy, poniżej jakie parametry są ważne.

Robot sprzątający vs tradycyjny odkurzacz

Zacznijmy od początku i od tego, dlaczego robot sprzątający jest skuteczniejszy niż tradycyjny odkurzacz? Przede wszystkim trzeba zaznaczyć, że odkurzanie i mopowanie tradycyjne wymaga Twojego udziału, a podczas odkurzania część nieczystości wznieca się w powietrze, przez co masz bezpośredni kontakt z alergenami. Natomiast robot sprzątający wystarczy włączyć, a kontakt z nieczystościami masz tylko wtedy, kiedy trzeba opróżnić pojemnik na kurz. Dodatkowo w przypadku alergii im częściej się odkurza, tym lepiej. Przy pomocy automatycznego odkurzacza może dziać się to regularniej, nawet kilka razy dziennie i to bez Twojego udziału. 

 

Alergia na kurz i roztocza, a rodzaj filtracji dla Alergika

Na rynku jest kilka rodzajów filtrów od podstawowego, po HEPA. Dodatkowo ilość filtracji ma znaczenie. Czym więcej filtrów tym lepiej. Największa to potrójna filtracja, która jest wręcz niezbędna dla osób z alergią na kurz i roztocza, które wpadają do naszych mieszkań przez otwarte okna. Filtr podstawowy i gąbkowy zatrzymuje największe zanieczyszczenia. Filtr HEPA wychwytuje 99,95 cząstek.

Filtry HEPA są wykonane z włókna szklanego lub polipropylenu, które posiada mikroskopijne pory. Cząsteczki bakterii, wirusów i grzybów pozostają na filtrze, a powietrze swobodnie przez niego przepływa.

Potrafi on powstrzymać najmniejsze cząsteczki rzędu 0,3 mikrona średnicy. Jeden mikron to jedna milionowa metra. Czyli jedna tysięczna milimetra. Ludzkie oko potrafi dojrzeć obiekty o wielkości powyżej 10 mikronów - czyli na przykład latające pyłki.

Pamiętajcie, by regularnie wymieniać filtry w swoich robotach. To oczywiście zależy od częstotliwości sprzątania. My sugerujemy wymieniać je co 2-3 miesiące. Zależy nam przecież, by filtry działały skutecznie.

 

alergia

 

Alergia na pyłki 

Tak jak w przypadku alergii na kurz i roztocza istotny jest również rodzaj filtracji. Zalecamy wietrzenie mieszkania, gdy pada deszcz. Dzięki temu latające na zewnątrz alergeny nie wlecą do Twojego mieszkania. Wtedy też najlepiej jest odkurzać. Pamiętajcie, by nie zalać robota ;) Tutaj zwiększenie częstotliwości sprzątania również pomoże w walce z latającymi pyłkami. 

 

Alergia na sierść 

Regularne czyszczenie przyda się przy każdym rodzaju alergii, ale szczególnie przy tej na sierść zwierząt. Na wiosnę i na zimę zwierzęta zmieniają sierść. Jest ona po prostu wszędzie! Na podłodze, blacie w kuchni, w umywalce, w łazience, czy w naczyniach. Istna plaga. Odkurzanie i mycie podłogi nawet dwa razy dziennie jest zbawieniem przy tej ilości sierści.

Pamiętajcie, żeby regularnie wyczesywać sierść waszych pupili. Alergeny uwielbiają się na niej zatrzymywać. Dodatkowo dzięki temu będzie jej mniej wypadać na podłogę. 

Dla Właścicieli Zwierząt polecamy robota, który będzie przede wszystkim cichy. Wiemy od Naszych Klientów, że ilość decybeli dla Pupila jest kluczowe, a nie każdy producent oferuje ciche roboty. Tutaj jest sytuacja odwrotna. Im mniej, tym lepiej. Do cichych robotów zalicza się urządzenie, które generują do 55dB. 

Tutaj możecie poczytać więcej o takim robocie.

 

x-one-alergia

 

Ile może być stopni czyszczenia? 

Roboty sprzątające wyposażone są głównie w 3-stopniowe czyszczenie. W przypadku robotów z mopem mamy wtedy do czynienia z 4-stopniowym czyszczeniem. Ilość stopni jest jednym z najważniejszych parametrów wyboru przy alergii na kurz. Dlatego czym więcej stopni czyszczenia tym lepiej. Nieliczne roboty mają nawet 5-stopniowe czyszczenie - lampę UV- C, która sterylizuje powierzchnie podłogi. Nie usunie ona wszystkich zanieczyszczeń, ale zdecydowanie zmniejszy ilość wirusów, bakterii i grzybów. To dodatkowa ochrona, zwłaszcza dla osób zmagających się z alergiami. 

Tutaj możecie się zapoznać z omawianym odkurzaczem. 

Robot z 5-stopniowym czyszczeniem X-Level. Wspomniany robot jest również wyposażony w nylonowy wałek z dwufazową strukturą włosia.  Zapewnia on jeszcze lepsze przyleganie zanieczyszczeń do czyszczonej powierzchni. Zwykle w naszych domach jest więcej kurzu, niż byśmy tego chcieli. Tryb perfekcyjnego czyszczenia świetnie sobie z nim poradzi, czyszcząc powierzchnie dwa razy!

 

Co jeszcze może pomóc zmniejszyć objawy alergii? 

 

Ograniczcie ilość dywanów, zasłon, figurek na półkach. Zbierają one kurz, który jest zupełnie niepotrzebny alergikom. Jeżeli macie widoczną biblioteczkę, czy wystawę zdjęć z wakacji, przemyślcie, czy nie warto zminimalizować ich ilości.

 

dywan-alergia

 

Objawy alergii są bardzo zróżnicowane. Jest to między innymi alergiczny nieżyt z nosa, kaszel, duszności, łzawienie oczu, czy kichanie. W poważniejszych sytuacjach może dojść do nudności, obrzęku skóry, a nawet do utraty przytomności. 

Niezależnie od rodzaju alergii i jej objawów, wiemy, jak alergia jest szalenie uciążliwa. Właśnie dlatego przygotowaliśmy dla Was ten artykuł. Mamy nadzieję, że zawarte w nim informacje były przydatne i zminimalizują niepożądane skutki alergii. Będzie nam też miło, jak podzielisz się z nami swoim komentarzem :) 

 

Pamiętajcie, że podłoga jest ogromnym środowiskiem zanieczyszczeń. Zadbajmy o jej czystość!

KOMENTARZE ( 0 )

Zostaw swój komentarz

Niedziela Poniedziałek Wotrek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień