Upragnione wakacje a szara rzeczywistość: jak wyjechać i wrócić z urlopu, by nie zwariować?

Odliczasz dni w kalendarzu do długo wyczekiwanego urlopu? Każdego wieczora zasypiasz i nad ranem budzisz się z myślą, że już niedługo pożegnasz się z....

Odliczasz dni w kalendarzu do długo wyczekiwanego urlopu? Każdego wieczora zasypiasz i nad ranem budzisz się z myślą, że już niedługo pożegnasz się z pracą i szarą codziennością, zamieniając je na skąpane słońcem egzotyczne plaże, ciepły piasek, drinki z palemką i przeżywanie niezapomnianych przygód?

Czy jednak odpowiednio mentalnie nastawiasz  do wakacyjnych wojaży? Sprawdź, jak odpowiednio przygotować się do wakacji i sprawić, by po powrocie Twój dom i samopoczucie były czyste jak łza.

Przygotowania do wakacji potrafią zmęczyć

Zapewne wiesz, jak trudno znaleźć wakacje o wymarzonych parametrach w gąszczu ofert last minut, czy innych organizowanych wycieczek. Jeśli jesteś odważna/y i zdeterminowana/y, być może sama/y planujesz i organizujesz noclegi, transport, plan zwiedzania i różne dodatkowe atrakcje. Zarówno szaleńca walka o last minut, jak i samodzielna organizacja wakacji potrafią napsuć sporo krwi i poważnie zmęczyć… a dopiero jesteś w fazie planowania.

Do tego należy zaliczyć pakowanie – zwykle w pośpiechu – przewracanie całego mieszkania na lewą stronę, pośpieszne załatwianie ważnych spraw przed urlopem, jak wyrobienie paszportu, zapłacenie rachunków, czy oddanie zwierzęcia rodzinie lub przyjaciołom. Jeśli jesteś rodzicem większej rodziny, zapewne przeżywasz ten koszmar podwójnie, a może nawet potrójnie.

Udało się, jedziesz na wakacje!

W końcu, po długim znoju, udało Ci się spakować niezbędne i bardziej zbędne rzeczy, zaklepać wakacje i czekać jak na szpilkach na wyjazd z domu. Czy jednak zdajesz sobie sprawę, w jakim stanie pozostawiłaś/eś swój dom? Porozrzucane ubrania, pootwierane szuflady lub inne pozostałości błyskawicznego pakowania, a do tego gromadzący się kurz tylko czekają, aż po urlopie wrócisz do domu, by uderzyć Cię nową dawką szarej codzienności.

Jeśli nie mogłaś/eś doczekać się wakacji, najprawdopodobniej nie będziesz mogła/mógł znieść ich nagłego zakończenia i powrotu do domu… pełnego kurzu i wymagającego solidnego sprzątania. Jak nie dać się depresji pourlopowej i zadbać o swoje zdrowie psychiczne po urlopie?

Depresja pourlopowa – jak sobie z nią poradzić?

Niechęć, roztargnienie i przygnębienie towarzyszące powrotom do domu po wakacjach to naturalna reakcja organizmu. Psychologowie określają ją jako zjawisko stresu pourlopowego. Na wakacjach Twój organizm zwalnia i działa na niskich obrotach. Depresja pourlopowa to stan, który towarzyszy zmuszaniu organizmu do podkręcenia obrotów. Naturalnie zjawisko to mija samoistnie, czasem jednak, gdy depresja nie mija, konieczna jest wizyta u specjalisty.

Specjaliści i psychologowie podają kilka sprawdzonych sposobów na ograniczenie pourlopowej depresji. Warto zaplanować sobie urlop w taki sposób, by mieć jeszcze jeden lub dwa dni wolnego, które wykorzystasz jako bufor między wakacjami a codziennością. W tym czasie powoli przyzwyczaisz organizm do zmiany tempa.

Grunt to akceptacja. Nie powinnaś/eś być dla siebie surowy podczas pierwszych dni po urlopie. Zaakceptowanie gorszego nastroju zapewni, że minie on szybciej i bez większych negatywnych skutków dla Twojej psychiki.

A gdyby tak nie musieć sprzątać?

Radzenia sobie z depresją pourlopową nie polepsza fakt, że przed wyjazdem na urlop zostawiłaś/eś niekoniecznie czyste mieszkanie. Zresztą, nawet jeśli byłoby ono perfekcyjnie wysprzątane, to i tak przez tydzień lub więcej, na nowo nagromadzi się w nim mnóstwo kurzu.

Jednym ze sprawdzonych sposobów na zminimalizowanie konieczności sprzątania, a tym samym poprawienie swojego nastroju podczas pourlopowej chandry, jest skorzystanie z odkurzacza automatycznego RoboJet. Podczas gdy Ty będziesz się świetnie bawić i ładować baterie na plaży, wśród górskich strumyków i leśnych głuszy, lub w tropikach, robot sprzątający – po uprzednim zaprogramowaniu – będzie metodycznie i z uporem regularnie oczyszczać podłogi i dywany z nieustannie gromadzącego się kurzu.

Tylko pomyśl, jak wiele czasu i sił zaoszczędzisz dzięki regularnej pracy robota sprzątającego. Powrót do wolnego od kurzu mieszkania to najlepsze, co możesz sobie podarować na pourlopowy start.

.

NASZE PRODUKTY:

KOMENTARZE ( 0 )

Zostaw swój komentarz

Niedziela Poniedziałek Wotrek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień