Filtr HEPA - co to jest?

Uczulenie na kurz dotyka coraz większą ilość populacji. Alergia na roztocza, kurz oraz inne alergeny to choroba XXI w., z którą przychodzi nam się mierzyć niemal każdego dnia...

Filtr HEPA – Twój przyjaciel w walce z alergią na roztocza i kurz

 

Uczulenie na kurz dotyka coraz większą ilość populacji. Alergia na roztocza, kurz oraz inne alergeny to choroba XXI w., z którą przychodzi nam się mierzyć niemal każdego dnia – a zwłaszcza w okresie wiosennym i jesiennym.

Pogarszająca się jakość powietrza wymusza na nas stosowanie coraz bardziej zaawansowanych urządzeń, narzędzi i środków, które chronią nasze organizmy przed zgubnym działaniem kurzu, roztoczy, zanieczyszczeń powietrza i alergenów. Jednym z nich są doskonale nam znane filtry HEPA.

Czym jest filtr HEPA?

HEPA (High Efficiency Particulate Air) to filtr wykonany ze spiekanego szkła i posiadający pory wielkości rzędu 0,3 µm. Pory te służą do filtrowania zanieczyszczeń – wszystkie cząstki większe od średnicy pora, pozostają w filtrze. Filtry HEPA składają się z kilku warstw – najczęściej z 3. Dzięki swojej konstrukcji są w stanie przefiltrować zarodniki pleśni i grzybów, wirusy, bakterie, kurz i roztocza. Najlepsze filtry HEPA są w stanie zatrzymać nawet 99,995% zanieczyszczeń (H14). Dzięki temu nie wzbijają się one powtórnie w powietrze podczas odkurzania.

Filtry HEPA dzielimy wedle pięciu klas, które determinują jakość i skuteczność filtru. Są to:

  • HEPA E10 – 85%,
  • HEPA E11 – 95%,
  • HEPA E12 – 99,5%,
  • HEPA H13 – 99,95%,
  • HEPA H14 – 99,995%.

Im wyższy numer, tym lepsze właściwości filtrujące filtra. Jeśli cierpimy na uczulenie na kurz lub chroniczną alergię na roztocza, wówczas warto stosować możliwie najlepszy filtr. Najpopularniejszymi na rynku są filtry HEPA 13.

Odkurzacz z filtrem HEPA

Odkurzacze z HEPA już od kilku dobrych lat stanowią sporą część rynku odkurzaczy – zarówno urządzeń tradycyjnych, jak i robotów odkurzających. Najpopularniejszą konstrukcją, jaką znajdziemy na rynku, jest efektywnie filtrujący odkurzacz z filtrem HEPA 13, który filtruje 99,95% zanieczyszczeń.

Czy warto zainwestować w odkurzacz z filtrem HEPA? Oczywiście! Powinieneś zainteresować się tą konstrukcją, zwłaszcza gdy masz w domu małe dzieci, domownicy cierpią na alergię lub posiadają obniżoną odporność na wirusy i bakterie – np. osoby starsze lub cierpiące na różnego rodzaju choroby wpływające na układ immunologiczny. Filtry HEPA to doskonały i prosty sposób na poprawienie jakości powietrza w całym domu.

Mycie filtra HEPA

Po dłuższej eksploatacji, filtry HEPA do odkurzaczy wymagają czyszczenia. Niektóre konstrukcje nie nadają się do mycia, a po zużyciu nadają się wyłącznie do kosza. Informację o tym, czy filtr HEPA może być myty, powinien dostarczać producent filtra, klimatyzatora lub odkurzacza, w którym zamontowano filtr. Jeśli zdecydowaliśmy się na mycie filtra, należy pamiętać, aby całkowicie wysechł przed powtórnym montażem w urządzeniu.

 

NASZE PRODUKTY:

KOMENTARZE ( 0 )

Zostaw swój komentarz

Niedziela Poniedziałek Wotrek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień