Gdzie wyrzucić stary lub zepsuty odkurzacz?

Wymiana starego sprzętu AGD na nowy to często najlepsze możliwe wyjście. W takiej sytuacji warto wiedzieć, co zrobić z tym, który był użytkowany do tej pory. W świetle prawa sprzęt taki jak odkurzacz traktowany jest jako elektroodpad. W związku z tym nie można go wyrzucić do kontenera na odpady komunalne. Sprawdź, jak pozbyć się zużytego lub zepsutego sprzętu!

Gdzie wyrzucić odkurzacz? Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych

Zgodnie z prawem nie można wyrzucać odpadów gabarytowych i śmieci do tych samych kontenerów, gdzie wyrzucane są odpady produkowane w gospodarstwie domowym lub firmie. Trzeba je zutylizować w inny sposób. 

Jeśli zastanawiasz się, gdzie wyrzucić stary odkurzacz, zacznij od sprawdzenia lokalizacji Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Twojej okolicy. Do PSZOK-u można oddać kompletny działający lub niedziałający sprzęt. Przedtem sprawdź dni i godziny, w których dany punkt przyjmuje odpady. Dane na ten temat znajdziesz na stronie www oraz na tablicy ogłoszeń w Urzędzie Gminy. 

Gdzie wyrzucić odkurzacz? Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych

Jak oddać odkurzacz do punktu zbiórki elektroodpadów?

Jeśli zamierzasz wymienić swój stary sprzęt AGD na nowy odkurzacz pionowy bezprzewodowy, zużyte urządzenie możesz odwieźć do punktu zbiórki elektroodpadów. Adresy takich punktów znajdziesz w internecie.

Niektóre punkty odbioru elektrośmieci oferują odbiór większych sprzętów z domu klienta (np. lodówek, piekarników, pralek). Przy okazji można wtedy oddać mniejsze AGD, np. odkurzacz. Warto pamiętać o tym, że oddawane urządzenie musi być kompletne. Samodzielnie przeprowadzony demontaż może sprawić, że odkurzacz nie zostanie odebrany przez firmę.

Odbiór zużytego sprzętu w punkcie stacjonarnym

Gromadzenie starego sprzętu jest dość kłopotliwe, dlatego warto wybrać wygodny sposób legalnego pozbycia się sprzętu. Zanim kupisz nowy odkurzacz, dowiedz się, czy w wybranym przez Ciebie stacjonarnym punkcie sprzedaży można nieodpłatnie oddać stary sprzęt. 

Niektóre sklepy organizują zbiórki starego sprzętu cyklicznie, a w części z nich istnieje możliwość odbioru zużytych urządzeń elektrycznych w momencie zakupu nowych. Dzięki temu, zamiast zastanawiać się, gdzie wyrzucić zepsuty odkurzacz, wystarczy zawieźć go do marketu z AGD. Z uwagi na wygodny dojazd takie rozwiązanie jest dość korzystnym sposobem pozbycia się niesprawnego urządzenia. 

Jeśli np. zamierzasz kupić nowy odkurzacz automatyczny, zużyty sprzęt możesz oddać także w punkcie naprawy. Niektóre profesjonalne serwisy znajdują się w rejestrze firm zbierających elektroodpady.

Wymiana starego odkurzacza na nowy – usługa kurierska

Warto też wspomnieć o tym, że niektórzy dystrybutorzy sprzętu AGD oferują usługę wysyłki towaru. Dobrą praktyką jest oddanie zużytego odkurzacza przy odbiorze nowego. Część sklepów umożliwia swoim klientom bezpłatny odbiór urządzenia tego samego rodzaju, co kupowany sprzęt. Wtedy obowiązek dostarczenia go do punktu zbiórki ciąży na firmie organizującej transport. 

Przykładem takiej firmy jest RoboJet, która oferuje wymianę nawet niedziałającego odkurzacza lub robota sprzątającego dowolnej marki, dając do 20% rabatu na nowe urządzenie. Aby skorzystać z tej oferty, wystarczy skontaktować się z firmą, wysyłając wiadomość na adres email: [email protected].

Często możliwość odbioru zużytego sprzętu bezpośrednio z domu jest limitowana w taki sposób, że oddawany odkurzacz musi być tej samej marki, co nabyty sprzęt. Zdarza się, że producent oferuje rabat procentowy w sytuacji, gdy klient wymienia stare urządzenie na nowe.

Wymiana starego odkurzacza na nowy

Gdzie wyrzucić zepsuty odkurzacz – punkt skupu złomu

Innym sposobem na legalne pozbycie się starego odkurzacza jest oddanie go na skup złomu i surowców wtórnych. Niektóre obiekty organizują zbiórkę elektrozłomu. Aby skorzystać z takiej opcji, należy sprawdzić, w jakich godzinach jest czynny dany punkt i czy odbiera on sprzęt AGD. Plusem takiego rozwiązania jest to, że można tam oddać działający lub zepsuty sprzęt bez względu na jego markę i model. 

Przed wymianą sprzętu AGD na nowy pozbądź się swojego starego odkurzacza. Możesz go wywieźć do PSZOK-u, do punktu odbioru elektrośmieci lub zostawić w sklepie. Zadbaj o czystość i bezpieczeństwo swojego otoczenia. Pamiętaj o tym, by zawsze pozbywać się elektroodpadów w odpowiedzialny sposób w specjalnie wyznaczonych do tego celu miejscach.

KOMENTARZE ( 0 )

Zostaw swój komentarz

Niedziela Poniedziałek Wotrek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień