Ile prądu zużywa odkurzacz bezprzewodowy?

Rozwój wydajnych silników elektrycznych pozwala na zmniejszenie maksymalnej mocy odkurzaczy elektrycznych. Ich wydajność jest wyższa, przy jednoczesnym zmniejszeniu maksymalnego poboru energii. Jeśli zastanawiasz się, ile prądu zużywa odkurzacz bezprzewodowy w porównaniu do sieciowego, ten artykuł jest dla Ciebie! Wybierz rozwiązanie, które pozwoli Ci zaoszczędzić.

Ile prądu zużywa odkurzacz – regulacje unijne

Jeszcze przed rokiem 2017 odkurzacze mogły korzystać z silników elektrycznych o mocy maksymalnej do 1600W. Po wprowadzeniu nowelizacji rozporządzenia producenci są zobowiązani do korzystania z jednostek o mocy nie większej niż 900W. Jak ta wartość przekłada się na to, ile prądu zużywa odkurzacz?

Należy uwzględnić moc odkurzacza i czas korzystania z niego. Dla przykładu sprzęt o mocy 900W przez godzinę zużyje 0,9 kW energii. Daje to 0,9 kWh poboru energii. Przy cenie 0,7 zł za 1 kWh koszt 1 godziny odkurzania takim urządzeniem wyniesie 0,63 zł. Warto pamiętać o tym, ile prądu pobiera odkurzacz w danym momencie. Moc maksymalna jednostki nie musi oznaczać, że pobór energii jest stały. Niekiedy producenci wyposażają odkurzacze w różne tryby pracy, które obniżają moc silnika, co wpływa na zmniejszenie poboru prądu i obniżenie kosztów. A ile prądu zużywa robot odkurzacz, czyli urządzenie bezprzewodowe?

Ile prądu zużywa odkurzacz – regulacje unijne

Robot sprzątający i zużycie prądu

W przypadku urządzeń akumulatorowych sytuacja wygląda nieco inaczej. Podczas ich pracy energia elektryczna jest pobierana z akumulatora, a nie z sieci. Oznacza to, że koszt ponoszony jest w momencie ładowania baterii, a nie pracy urządzenia. Jednak podobnie jak w przypadku sprzętu sieciowego urządzenia bezprzewodowe mają określoną moc maksymalną określaną w watach (W). Ile prądu zużywa odkurzacz bezprzewodowy w trakcie swojej pracy?

Dla przykładu model RoboJet Speed Up wyposażony jest w jednostkę o mocy maksymalnej 350W. Godzina pracy takiego odkurzacza to koszt ok. 0,25 zł. Bateria o pojemności 2200 mAh pozwala na korzystanie z urządzenia z maksymalną mocą przez 50 minut. Trzeba jednak zauważyć, że model ten wyposażono 3 różne tryby pracy: ECO, AUTO i MAX. Każdy z nich oferuje inną moc ssania, a co za tym idzie, inny pobór energii.

Teraz łatwiej zrozumieć jak działa robot sprzątający i jakie ma zużycie prądu. Jednak warto zwrócić uwagę nie tylko na koszty związane z mocą urządzenia, ale też optymalizacją wydatków. Co zrobić, by płacić za prąd jeszcze mniej?

Pobór prądu robota sprzątającego a optymalizacja zużycia

Pierwsza rzecz, o której warto pamiętać, to wybór odpowiedniego urządzenia. Bardzo zaawansowane roboty sprzątające mają funkcję czuwania. W trybie czuwania robot sprzątający może pozostawać podłączony do bazy ładującej, gotowy do rozpoczęcia pracy w dowolnym momencie. Pobór prądu w tym trybie zazwyczaj wynika z potrzeby utrzymania połączenia z bazą, monitorowania stanu baterii oraz oczekiwania na ewentualne zadania do wykonania. Wpływa ona na zużycie prądu, które można określić na podstawie danych producenta. Jeśli odkurzacz ma tryb stand-by (czuwanie) na poziomie 2W na godzinę, cały dzień czuwania oznacza pobór prądu na poziomie 48W. Oznacza to dzienny koszt w wysokości 3 groszy. Dlatego warto wyłączać urządzenie, jeśli tryb czuwania nie jest potrzebny w Twoim przypadku.

Druga rzecz to regularne czyszczenie filtrów i konserwacja. Zanieczyszczone komponenty ssące mogą wpływać na to, ile prądu pobiera robot sprzątający. Dlaczego? Siła ssania zostaje zaburzona z powodu zmniejszonego przepływu powietrza przez filtry i pozostałe elementy. Powoduje to podnoszenie przez odkurzacz siły ssania, by zapewnić optymalny poziom pracy.

Po trzecie ważne jest utrzymanie baterii w dobrej kondycji. Należy stosować ładowarkę polecaną przez producenta, która jest dopasowana do akumulatora. Warto wspomnieć, że bateria nie powinna być rozładowywana do stanu 0%, ponieważ akumulatory litowo-jonowe po całkowitym rozładowaniu mogą tracić na swojej wydajności. Im mniejszą mają wydajność, tym częściej trzeba je ładować.

Pobór prądu robota sprzątającego a optymalizacja zużycia

Co jeszcze ma wpływ na zużycie energii przez odkurzacz bezprzewodowy?

Duże znaczenie dla zużycia prądu ma też skuteczność odkurzania. Warto wybierać sprzęty wymagające mniejszego nakładu pracy. Są to urządzenia wyposażone w dodatkowe czujniki wspierające zaawansowane systemy zarządzania energią. Dzięki nim odkurzacz samodzielnie dopasowuje potrzebną moc do rodzaju powierzchni i zabrudzeń.

Warto też pamiętać o samodzielnej regulacji mocy w kontekście czyszczonej powierzchni. Zbieranie zanieczyszczeń z paneli czy płytek ceramicznych jest łatwiejsze niż dogłębne odkurzanie dywanów. Nie ma potrzeby korzystać z maksymalnej mocy urządzenia, jeśli zamierzasz sprzątać gładką powierzchnię.

Zużycie prądu odkurzacza bezprzewodowego – wnioski

Pamiętaj, że producent odkurzaczy podaje informacje dotyczące zużycia energii w specyfikacjach technicznych. Przy wyborze odkurzacza warto porównać te dane, aby wybrać model, który spełni oczekiwania zarówno pod względem wydajności, jak i efektywności energetycznej. Aby oszczędzić na rachunkach, dobrze jest wybrać urządzenie z możliwością adaptacji mocy do aktualnej potrzeby. 

 

KOMENTARZE ( 0 )

Zostaw swój komentarz

Niedziela Poniedziałek Wotrek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień