Jak pozbyć się roztoczy kurzu domowego?
Roztocza kurzu domowego otaczają nas na każdym kroku...
Roztocza kurzu domowego otaczają nas na każdym kroku. Mimo,że nie widzimy ich poczynań gołym okiem, dziennie są w stanie generować nawet 20 cząsteczek odchodów powodujących objawy alergiczne i uczulenia. Chcesz wiedzieć, jak pozbyć się roztoczy? Zapraszamy do lektury.
Roztocza – poznaj swojego wroga
Roztocza to organizmy należące do grupy pajęczaków. Mierzą maksymalnie 0,3 mm, przez co są niezauważalne gołym okiem. Roztocza żywią się złuszczonym naskórkiem, który pozostawiamy w całym mieszkaniu. Konsumując nasz martwy naskórek, produkują odchody, które są głównym alergenem. Poza tym silnie uczulające właściwości mają fragmenty ciała i zwłoki roztoczy kurzu domowego.
Roztocza przez całe swoje życie – trwające około 10 tygodni – są w stanie wyprodukować nawet 2000 jednostek odchodów. W materacach, w których śpimy, może znajdować się od 100 tysięcy do nawet 100 milionów roztoczy. Niemniej, największym ich siedliskiem są dywany. Roztocza unikają światła słonecznego, które jest dla nich zabójcze tak samo, jak wysoka i niska temperatura.
Roztocza – jak się pozbyć?
Aby pozbyć się roztoczy, należy regularnie sprzątać i zachowywać mieszkanie w należytej czystości. Poniżej prezentujemy domowe sposoby na roztocza. Poza metodycznym odkurzaniem warto regularnie wietrzyć mieszkanie oraz wpuszczać do niego promienie światła słonecznego. Dobrym pomysłem jest również wystawianie materaca i pościeli na zewnątrz, aby roztocza potraktowane zostały solidną dawką świeżego powietrza oraz promieniowania słonecznego.
Ważne jest, by zachować odpowiednią wilgotność w mieszkaniu. Im mniejsza, tym zapewnimy roztoczom gorsze warunki bytowania. Wilgotność należy zachować mniejszą niż 50 – 30%. W zimie warto regularnie wietrzyć mieszkanie. Najlepiej krótko i intensywnie, otwierając okna na oścież. W ten sposób zimne masy powietrza lepiej spenetrują dywany, podłogi i materace, stanowiące największe siedliska bakterii, wirusów i roztoczy kurzu.
Jednym z najefektywniejszych sposobów na pozbycie się roztoczy są specjalne lampy UV, które emitując promieniowanie ultrafioletowe, efektywnie eksterminują zarówno organizmy, jak i ich odchody. Regularne naświetlanie podłóg – a zwłaszcza dywanów, umożliwia skuteczne usuwanie tysięcy, a nawet milionów tych mikroorganizmów.
Dywany warto również raz na rok lub częściej oddać do pralni chemicznej, która pozwoli nam usunąć wszystkie zanieczyszczenia i szkodliwe mikroorganizmy ukryte we włóknach.
W jakiej temperaturze giną roztocza?
Roztocza kurzu domowego giną w temperaturach mniejszych niż -18 stopni Celsjusza, a także większych niż +45 stopni Celsjusza. Dlatego tak ważne jest regularne umieszczanie na dworze pościeli, poduszek, piżam na zewnątrz w lecie oraz w zimie. Roztocza w pościeli skutecznie usuniemy, piorąc w temperaturze co najmniej 60 stopni Celsjusza. Najlepiej, gdy kołdry i poduszki będziemy prać przynajmniej raz na pół roku.