Jak radzić sobie z upałami? Sprawdź!

Aktualnie jesteśmy w samym środku okresu wysokich temperatur. Niezależenie od tego, czy jesteście fanami zimy, czy lata, upały potrafią doskwierać każdemu z nas. W takim razie jak sobie z nimi radzić? W tym artykule się tego dowiecie!

Jak radzić sobie z upałami?

Przede wszystkim trzeba zadbać o nawodnienie. Woda to absolutna podstawa podczas okresu wysokich temperatur. Szerzej piszemy o tym w punkcie drugim. Pamiętajcie jednak, żeby pić ponad 2 litry wody dziennie.

Postarajcie się nie wychodzić z domu w godzinach 10:00-16:00, kiedy jest najcieplej. Unikajcie długiego przebywania na słońcu zwłaszcza w tych godzinach. Jeżeli jednak musicie wyjść z domu, pamiętajcie o kremie z filtrem, nakryciu głowy, okularach przeciwsłonecznych z filtrem UV oraz o butelce wody. Starajcie się zakładać jasne i przewiewne ubrania wykonane z naturalnych materiałów. 

A jak zadbać o swój komfort w domu lub biurze? Coraz popularniejsza staje się w klimatyzacja, jednak jeszcze niewiele osób ma ją zamontowaną w swoich domach. W wielu biurach również jej nie ma. Za to wszyscy doskonale znamy wiatraki i pewnie nie raz się nimi ratowaliśmy. Nie ma się co dziwić, w końcu realnie poprawiają one nasz komfort. Przed zakupem takiego wentylatora warto zwrócić uwagę, czy można regulować jego wysokość, czy posiada regulacje kąta nachylenia oraz jaki ma zakres oscylacji. Świetnie, gdy taki wiatrak jest również bezprzewodowy. Pozwala to na korzystanie z niego w każdych warunkach. 

Chłodne prysznice również przynoszą ukojenie. Należy pamiętać, by nie brać gwałtownych zimnych kąpieli. Nasze organizmy nie lubią nagłej i dużej zmiany temperatury. Dlatego ważne jest stopniowe zmniejszanie temperatury wody. 

 

Woda, a wysokie temperatury

Teoretycznie wszyscy wiemy, że podczas upałów należy pamiętać o piciu wody. Ale czy faktycznie pijemy jej wystarczającą ilość? Mamy tendencje do zapominaniu o napiciu się. A przecież podczas upałów powinniśmy pić jej zdecydowanie więcej. A właściwie ile? Zakłada się, że podczas okresu wysokich temperatur powinno pić się ok. litr wody więcej, czyli nawet ponad trzy litry dziennie. Jeżeli macie problem z pamiętaniem o piciu wody, na rynku występują butelki z przypominajką. Jest to świetna opcja dla tych, którzy chcą wprowadzić w swoje życie nawyk regularnego nawadniania się.

Co może się stać, gdy będziemy pić za mało? Pierwszymi objawami odwodnienia jest wzmożone pragnienie, brak apetytu, zawroty głowy i osłabienie. Może skutkować to gorączką, przyśpieszonym biciem serca, spadkiem ciśnienia i omdleniami. W takich sytuacjach trzeba jak najszybciej skontaktować się z lekarzem. Woda jest kluczowa w życiu każdego organizmu. Człowiek może wytrzymać zaledwie kilka dni bez picia wody. Podczas upałów szczególną uwagę powinniśmy zwracać na nawodnienie dzieci.

 picie-wody

Średnia temperatura na przestrzeni lat

Chyba wszyscy zdążyliśmy zauważyć, że robi się coraz cieplej. W lecie mamy coraz więcej upalnych dni. W zimie coraz mniej mroźnych. Jak wygląda średnia roczna temperatura w Polsce? W lata 1961-1990 było to 7,5°C. Natomiast 30 lat później, w latach 2011-2020, średnia wynosiła 9,1°C. W 2019 r. średnia temperatura to 9,9°C. Ewidentnie nasze środowisko się ociepla. I to w bardzo szybkim tempie. Perspektywa najbliższych lat nie zapowiada się zbyt optymistycznie. Możemy spodziewać się raczej ciągle rosnących temperatur. Dlatego warto wprowadzać nawyk regularnego nawadniania się oraz uważania na swoje zdrowie podczas upałów.

 

Duże zmiany

Omówiliśmy już jak radzić sobie w gorące dni. Jednak to nie pełne rozwiązanie problemu, a jedynie walczenie ze skutkami upałów. Jak możemy wpłynąć na ciągle rosnące temperatury? Ostatnio coraz głośniej mówi się w mediach o nieprzemyślanej infrastrukturze miast. Są one po prostu całe zabetonowane. Inwestorzy budujący osiedla i biurowce raczej nie mieli w głowie komfortu życia ludzi. Nie przewidzieli tego, że brak cienia może być potwornie doskwierający. Dlatego tak ważne jest sadzenie dużych drzew, które zapewniają cień oraz łąk kwietnych, które obniżają temperaturę powietrza. Beton bardzo szybko się nagrzewa i długo oddaje ciepło. Dlatego nawet gdy zajdzie słońce, w miastach dalej jest gorąco. Zachęcamy do zainteresowania się swoimi lokalnymi organizacjami, zajmującą się zmianami w Waszych miejscowościach. Takich jak np. infrastruktura miast.

Wpływ na temperaturę ma również przemysł, dlatego warto zwracać uwagę na to, co kupujemy i w jaki sposób żyjemy. Więcej pisaliśmy o tym tutaj

Mamy świadomość, że duże zmiany zaczynają się od decyzji i wyborów pojedynczych osób. Dlatego właśnie do tego namawiamy :) A Wy jak radzicie sobie z upałami? 

 betonoza

 

 

KOMENTARZE ( 0 )

Zostaw swój komentarz

Niedziela Poniedziałek Wotrek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień