Jak rozpoznać przewlekłą obturacyjną chorobę płuc?
Obturacyjna choroba płuc (POChP) to 4. pod względem umieralności choroba płuc, która wiąże się z ograniczaniem drożności dróg oddechowych. Popularność POChP wzrasta w miarę starzenia się populacji oraz nieustannego pogarszania się jakości powietrza. Jak rozpoznać przewlekłą obturacyjną chorobę płuc i w jaki sposób rozpocząć jej efektywne leczenie?
Objawy POChP
Obturacja dróg oddechowych powodowana jest przede wszystkim przez dym tytoniowy oraz smog, który wdychamy zwłaszcza w okresie grzewczym. Szkodliwe substancje dostające się do płuc uszkadzają błonę śluzową oskrzeli, przez co zwiększa się produkcja śluzu, a w konsekwencji następuje przerost gruczołów produkujących śluz. Prowadzi to do zwiększonej produkcji komórek zapalnych wydzielających substancje szkodliwe dla tkanki płucnej, co powoduje nieodwracalne zmniejszanie się średnicy oskrzelików i oskrzeli.
Obturacyjna choroba płuc to jedna z częściej występujących chorób płuc wynikających z narażania organów oddechowych na kontakt ze szkodliwymi substancjami zawartymi w powietrzu. Początkowo POChP może przebiegać bezobjawowo. Jednak wraz z postępem choroby POChP staje się przewlekłą chorobą płuc, której podstawowymi objawami są nasilający się kaszel i duszności.
Kaszel to pierwszy objaw obturacyjnej choroby płuc. Osoby chore na POChP muszą mierzyć się z przewlekłym kaszlem, który występuje poza okresem przeziębień i trwa dłużej niż 3 miesiące w skali roku. Wraz z kaszlem u osób chorych na POChP występuje także odkrztuszanie plwocin. Obturacyjna choroba płuc charakteryzuje się tym, że kaszel nasilony jest głównie po przebudzeniu – wówczas następuje tzw. poranna toaleta drzewa oskrzelowego.
Wraz z rozwojem obturacyjnej choroby płuc intensyfikują się także jej objawy. Choroby płuc powodują zwykle zmniejszenie drożności dróg oddechowych, co naturalnie powoduje duszności. Nie inaczej jest w przypadku POChP. Początkowo duszności występują podczas wysiłku. Choroba obturacyjna płuc może powoli zmniejszać wydolność oddechową, jak i powodować intensywne napady duszności. Zmniejszanie zdolności oddechowej u chorych na obturacyjną chorobę płuc może w niektórych przypadkach powodować skrajną niewydolność oddechową.
Innymi objawami POChP jest świszczący oddech, ucisk w klatce piersiowej, a u osób chorych na tę przewlekłą chorobę płuc mogą występować objawy anoreksji.
Leczenie POChP
Leczenie POChP warto rozpocząć od zdiagnozowania problemu. Podstawowym badaniem umożliwiającym zweryfikowanie stanu dróg oddechowych, a także rozpoznania i progresji obturacyjnej choroby płuc jest spirometria. Dzięki niej możliwe jest oszacowanie stopnia obturacji (zawężenia) oskrzeli. Spirometria umożliwia zweryfikowanie, czy obturacja oskrzeli ma charakter odwracalny. Nieodwracalne zawężenie oskrzeli to bowiem kluczowa cecha obturacyjnej choroby płuc.
Zmniejszaniu objawów POChP oraz odwracaniu skutków choroby sprzyja poprawa jakości wdychanego powietrza. Kluczowe w leczeniu choroby jest zaprzestanie palenia papierosów oraz biernego wdychania dymu papierosowego.
Należy również chronić drogi oddechowe przed zgubnym działaniem smogu. W tym celu warto kupić maskę antysmogową do poruszania się po mieście oraz aktywnie jonizować i oczyszczać powietrze w domu. O wysoką jakość powietrza w domu zadba m.in. odkurzacz automatyczny RoboJet Air PRO, który kompleksowo wyczyści podłogi oraz dywany, a także wszechstronnie oczyści powietrze w każdym zakątku domu.