Jak sprzątać, by zawsze było czysto?

Niespodziewani goście lub trudność znalezienia jakiegoś przedmiotu to sytuacje, gdy bałagan w domu najbardziej daje się we znaki. Jednak nieporządek przeszkadza zawsze, dlatego warto nauczyć się sposobów, aby skutecznie sobie z nim radzić. Oto wskazówki, jak sprzątać dom, żeby było czysto!

Początek sprzątania

Jak mieć zawsze czysto w domu – wskazówki na początek

Jedną z najważniejszych zasad czystego domu jest sprzątanie na bieżąco. Wymaga to dobrej organizacji. Jeśli zastanawiasz się, jak sprzątać dom, żeby było czysto, zacznij od stworzenia planu i skompletowania wszystkich niezbędnych sprzętów i chemii gospodarczej.

Co jest ważne w harmonogramie sprzątania? Z pewnością jest to częstotliwość wykonywania poszczególnych czynności. Zależy ona od tego, jak dużo osób mieszka w domu oraz w jaki sposób korzystają z niego. W mieszkaniu, w którym wszyscy domownicy spędzają dzień w biurze lub na uczelni, trzeba sprzątać nieco inaczej niż tam, gdzie mieszka rodzina z małymi dziećmi przebywającymi w domu, z psem lub kotem. Jedno jest pewne – gdy chcesz, aby zawsze było czysto, musisz zadbać o to, by na bieżąco sprzątać te pomieszczenia, które tego wymagają.

Najczęściej harmonogram tygodniowy składa się z kilka punktów:

  1. odkurzanie i mycie podłóg,
  2. sprzątanie kuchni i łazienki,
  3. mycie okien,
  4. porządkowanie w pomieszczeniach.

Częstotliwość poszczególnych czynności należy dopasować do konkretnego gospodarstwa domowego i jego mieszkańców. Przy planowaniu sprzątania warto też korzystać z możliwości, których dostarczają nowoczesne sprzęty domowe. Przykładem może być odkurzacz samojezdny lub mop elektryczny bezprzewodowy. Przydają się także dobrze znane proste rozwiązania takie jak tradycyjny mop, ścierki i ściągaczka do szyb.

dzieci sprzątanie

Odkurzanie i mycie podłóg – jak zadbać o czystość w domu?

Osadzający się na powierzchniach płaskich kurz, a także piasek, włosy, sierść, okruszki i inne zanieczyszczenia wymagają regularnego odkurzania. Najlepiej jest robić to codziennie, aby nie dopuścić do nagromadzenia się brudu. Warto wypróbować odkurzacze automatyczne uruchamiane przy pomocy aplikacji na telefon. Zaprogramowanie codziennego odkurzania zajmie tylko kilka minut, a pozwoli Ci utrzymać porządek w domu – czyste podłogi pozbawione kurzu to podstawa, gdy szukasz odpowiedzi na pytanie, jak mieć zawsze czysto w domu.

Innym przydatnym sprzętem jest odkurzacz pionowy bezprzewodowy. Gdy masz w domu różne powierzchnie: podłogi drewniane, panele, płytki, podłogi pokryte wykładziną i dywanami, przydadzą Ci się końcówki wymienne.

Mycie podłóg można przeprowadzać nieco rzadziej niż codziennie. Wiele osób korzysta z tradycyjnych mopów płaskich, które dobrze sprawdzają się na równych powierzchniach. Podłogę z płytek można też myć mopem parowy, który skutecznie czyści kafelki oraz fugi. Do każdego rodzaju pokrycia, także do paneli nadają się urządzenia mopujące. Umycie podłogi co najmniej raz w tygodniu pozwoli Ci zachować ją w dobrym stanie. Pamiętaj jednak o tym, by na bieżąco usuwać pojawiające się zabrudzenia i plamy.

mycie-okien

Mycie okien i luster krok po kroku

Czyste okna bez smug sprawiają, że do wnętrza dociera więcej światła, a duże przestrzenie pozbawione kurzu to jedna z widocznych oznak prawidłowego dbania o dom. Dlatego, gdy chcesz dowiedzieć się, jak sprzątać, żeby zawsze było czysto, zwróć uwagę na wygląd okien.

Samo umycie szyb nie wystarczy, gdy ramy i parapety pozostaną zakurzone i brudne. Dlatego, jeszcze zanim przejdziesz do mycia szyb, pamiętaj o tym, by pozbyć się zabrudzeń z całego okna. Wystarczy do tego miska z ciepłą wodą z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Wilgotną ściereczką z mikrofibry przecieraj ramy okienne i parapety wewnętrzne i zewnętrzne, aż będą czyste, a na koniec spłucz świeżą wodą.

Do efektywnego umycia okien i luster potrzebny jest specjalny płyn lub samodzielnie przygotowana mieszanka wody i octu spirytusowego w proporcjach 1:1. Przedtem warto przetrzeć szyby ściereczką nasączoną ciepłą wodą z płynem do mycia naczyń. Dzięki temu usuniesz z powierzchni okna lub lustra kurz i inne zabrudzenia. Potem przecieraj powierzchnię ruchami pionowymi lub poziomymi. Do mycia i polerowania okien bez smug możesz użyć specjalnej ściereczki, pieluchy tetrowej lub ręcznika papierowego.

Sprzątanie-kuchni-i-łazienkiSprzątanie kuchni i łazienki – czystość i higiena na co dzień

Czyste pomieszczenia takie jak kuchnia i łazienka to kwestia zdrowia i estetyki. Do mycia armatury łazienkowej przydają się środki pomagające pozbyć się bakterii, a także kamienia i osadu z mydła. Umywalka, zlew kuchenny, powierzchnia kuchenki i blaty powinny być porządkowane i myte codziennie. Dzięki temu usuniesz gromadzący się brud i drobnoustroje. Całą kabinę prysznicową należy starannie czyścić. Warto też co najmniej raz w tygodniu wymieniać ręczniki i dywaniki łazienkowe. W ten sposób w łazience zawsze będzie panował ład i porządek.

Aby w domu było czysto, musisz też pamiętać o myciu toalety oraz udrażnianiu odpływów. Takie prace powinny być wykonywane na bieżąco. Miskę WC wyczyścisz dokładnie przy pomocy odpowiedniego środka do mycia toalet. Nie pomiń żadnej szczeliny i pamiętaj o tym, by na koniec przetrzeć toaletę szmatką, aby nie powstały zacieki. Usuń włosy i osad z mydła z odpływów, by nie dopuścić do zalegania wody.

Jak sprzątać, żeby było czysto – przechowywanie przedmiotów

Ubrania, obuwie, sprzęty, zabawki dzieci i inne przedmioty używane są na co dzień. Potem warto od razu odkładać je na docelowe miejsce. Dzięki temu w pomieszczeniach zawsze będzie panować porządek. Każda rzecz powinna trafić tam, gdzie jest przechowywana. Doskonale nadają się do tego meble z szufladami, pudełka i szafy oraz systemy do przechowywania. Sprytne sposoby na porządkowanie wymagają optymalnego wykorzystania dostępnego miejsca.

Na efektywne sprzątanie domu składa się wiele czynności wykonywanych regularnie. Odkurzanie, mycie podłóg i okien to podstawa. Całości dopełnia dbanie o czystą kuchnię i łazienkę. Stwórz swój harmonogram sprzątania i przekonaj się, że wystarczy około pół godziny dziennie, by Twój dom zawsze lśnił czystością!

KOMENTARZE ( 0 )

Zostaw swój komentarz

Niedziela Poniedziałek Wotrek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień