Objawy alergii na pyłki, czyli jak radzić sobie z alergią wziewną

Alergiczny nieżyt nosa to przypadłość, na którą choruje coraz większa część społeczeństwa...

Alergiczny nieżyt nosa to przypadłość, na którą choruje coraz większa część społeczeństwa. W artykule podpowiadamy, jak nie dać się alergii wziewnej.

Objawy alergii na pyłki

Alergia na pyłki to choroba należąca do grupy alergii wziewnych. Objawy alergii na pyłki pojawiają się już na początku lutego i mogą towarzyszyć alergikowi aż do późnej wiosny – zależnie od okresu kwitnienia oraz pylenia, a także tego, na jakie pyłki jest uczulona dana osoba.

Do podstawowych objawów alergii na pyłki należą: katar, kaszel, gorączka, zapalenie spojówek, a także biegunka. Głównymi objawami uczulenia na pyłki są także: ataki kichania, świąd oraz intensywna wydzielina z nosa. Poza tym pylenie zaczerwienia oczy i spojówki, powoduje intensywne łzawienie, świąd, opuchliznę i pieczenie oczu.

Do kolejnych – rzadziej występujących objawów alergii na pyłki możemy zaliczyć męczący i suchy kaszel, który nasila się nad ranem i wieczorem, gorączkę, która może osiągać nawet 39 stopni Celsjusza oraz biegunkę w przypadku alergii krzyżowej.

Testy wziewne – poznaj swojego wroga

Alergiczne testy wziewne składają się z 20 alergenów i umożliwiają zdiagnozowanie alergii u pacjenta, tworząc jego profil alergiczny. Testy wziewne mogą dać pogląd na uczulenie na zioła, drzewa, trawy, alergeny zwierzęce oraz roztocza. Alergiczne testy wziewne można wykonać w każdym ośrodku alergicznym.

Alergia – co pyli?

Alergiczny nieżyt nosa mogą powodować trawy i chwasty. Częściej jednak za objawy alergii wziewnej odpowiadają drzewa. Są to przede wszystkim: leszczyna, olcha, brzoza, platan, buk, dąb i wierzba. Z ziół najpopularniejszymi sprawcami alergicznego nieżytu nosa są ambrozja, bylica i babka lancetowata.

Alergenami zwierzęcymi naturalnie będą pies, kot oraz koń. Warto zaznaczyć, że pleśń również stanowi niebezpieczny przyczynek alergii. W przypadku wystąpienia pleśni w domu konieczne jest podjęcie bardziej zintensyfikowanych środków prowadzących do jej całkowitego usunięcia z tynku i murów.

Alergiczny nieżyt nosa – winne roztocze i sierść

W przypadku alergii wziewnej, w której alergenami są roztocza, kurz i sierść zwierząt, możliwe jest znaczne zredukowanie objawów poprzez odpowiednie dbanie o czystość w domu. Podstawowym problemem w odkurzaniu jest wzbijanie się kurzu i jego reemisja do powietrza, co wzmaga objawy uczuleniowe. By tego uniknąć, należy sprzątać, wykorzystując odkurzacze z filtrami HEPA. Należy dbać o czystość nie tylko podłóg, ale półek i wszystkich miejsc, które intensywnie gromadzą kurz.

Doskonałym sposobem na uniknięcie wzmagania się objawów podczas sprzątania jest robot sprzątający RoboJet. Urządzenia te sprzątają podłogi i dywany bez ingerencji użytkownika. Po odpowiednim zaprogramowaniu odkurzacza automatycznego będzie on regularnie czyścił mieszkanie z kurzu, sierści i roztoczy. Należy pamiętać, że regularność w sprzątaniu ma istotny wpływ na objawy alergiczne.

KOMENTARZE ( 0 )

Zostaw swój komentarz

Niedziela Poniedziałek Wotrek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień