„Odkurzacz z dużą mocą ssania”, czyli jak określić moc odkurzacza?

Jeszcze stosunkowo niedawno moc ssania stanowiła kluczowy parametr podczas wybierania...

Jeszcze stosunkowo niedawno moc ssania stanowiła kluczowy parametr podczas wybierania nowego urządzenia odkurzającego. Obecnie wraz z rozwojem techniki i dyrektywami unijnymi, moc wejściowa odkurzacza znalazła się na nieco dalszym planie.

Moc ssania odkurzacza – jaka powinna być?

Przyjęło się, że im większa moc odkurzacza, tym urządzenie będzie sprzątać szybciej i efektywniej. Jest to poniekąd prawda, jednak wraz z dużą mocą ssania odkurzacza wzrasta generowany hałas, pobór prądu, a urządzenie szybciej się nagrzewa. Odkurzacz z dużą mocą ssania to zwykle potężne, ciężkie i nieporęczne urządzenie.

Odkurzacz z dużą mocą ssania, czyli jaki?

Ze względu na pewne ograniczenia konstrukcyjne, największą mocą ssania mogą pochwalić się odkurzacze tradycyjne, czyli workowe. Do skutecznego działania wymagają solidnej dawki mocy. Odkurzacze workowe odznaczają się dużymi różnicami mocy generowanej oraz mocy na wejściu. Związane jest to z ograniczaniem mocy przez zapełniony worek, a także układ ssący, w którym dochodzi do utraty pewnej części mocy ssącej.

Mocą efektywniej dysponują odkurzacze o konstrukcji bezworkowej. Dzięki wytwarzaniu cyklonu duża siła odśrodkowa zapobiega utracie mocy ssącej, a także sprawia, że różnica mocy na wejściu i wyjściu jest o wiele mniejsza.

Coraz mniejsza moc ssania odkurzaczy

Wraz z dyrektywami unijnymi wprowadzane są coraz większe restrykcje związane z mocą odkurzaczy. Obecnie od września 2017 roku, znamionowa moc odkurzaczy nie może być większa niż 900 W, a roczne zużycie energii nie może przekraczać 43 kWh/rok. Co więcej, ilość generowanego hałasu musi być mniejsza niż 80 dB.

Wraz z rokrocznym zawężaniem mocy odkurzaczy, jasno widać tendencję do ograniczania mocy kosztem większej energooszczędności i efektywności urządzeń sprzątających.

Nie liczy się moc odkurzacza, a jego efektywność

W perspektywie osiąganych mocy przez odkurzacz, warto zwrócić uwagę na odkurzacze samojezdne RoboJet. Dzięki swojej konstrukcji, która maksymalizuje ich efektywność, nie wymagają wysokich mocy, by skutecznie sprzątać kurz i zanieczyszczenia. Dzięki umiejscowieniu otworu zasysającego możliwie blisko podłogi i skróceniu układu ssącego, odkurzacze RoboJet nie przekraczają mocy 30W. Jednocześnie są niezwykle ciche i energooszczędne, a niewielka moc silnika nie ogranicza ich efektywności. Zatem, nie  liczy się moc odkurzacza, a jego efektywność.

KOMENTARZE ( 0 )

Zostaw swój komentarz

Niedziela Poniedziałek Wotrek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień