Podział obowiązków w domu – jak wygląda u statystycznych Polaków?

Kobiety w Polsce sprzątają średnio 3 godziny i 53 minuty...

Obowiązki domowe to temat, który nie schodzi ze świecznika. Kobiety w Polsce sprzątają średnio 3 godziny i 53 minuty, podczas gdy mężczyźni poświęcają pracom domowym 2 godziny i 9 minut. Jak wygląda podział obowiązków w domu? W 75 proc. gospodarstw domowych to kobieta przyrządza posiłki, a w 84 proc. gospodarstw robi pranie i prasuje. Jedynie w 65 proc. polskich domów kobieta zmywa i w 61 proc. sprząta. Niemniej jednak z roku na rok sytuacja ta zaczyna się zmieniać, a mężczyźni przejmują coraz więcej obowiązków domowych na siebie, tym samym poprawiając podział obowiązków domowych.

Podział obowiązków w domu i poza nim – jak wyglądają statystyki?

Wedle badań CBOS, aż 48 proc. Polaków sądzi, że dla rodziny najlepszy jest tzw. model partnerski, czyli taki, w którym zarówno mężczyzna, jak i kobieta w takim samym stopniu wykonują obowiązki domowe i poświęcają się zawodowo. 27 proc. Polaków sądzi, że lepszym rozwiązaniem jest model mieszany, czyli taki, w którym mężczyzna więcej czasu poświęca pracy, natomiast na kobiecie spoczywa w mniejszym stopniu praca zawodowa, a w większym obowiązki domowe wraz z wychowywaniem dzieci. 22 proc. badanych promuje model tradycyjny – taki, w którym mężczyzna zajmuje pracą, natomiast domem – wraz z obowiązkami domowymi i wychowywaniem dziecka – zajmuje się kobieta. 1 proc. Polaków uważa, że najlepszy jest model odwrócony, czyli taki, w którym to kobieta zarabia, a mężczyzna zajmuje się domem.

Wedle niezależnych badań Fundacji MaMa statystyki prezentują się zgoła inaczej. W dni powszednie 44 proc. ojców spędza czas z dziećmi przez mniej niż godzinę dziennie. 4 proc. z nich robi pranie, 6 proc. sprząta i 30 proc. przyznaje się, że nie wykonuje żadnych obowiązków domowych. 2 proc. ojców korzysta z urlopu wychowawczego, a 6 proc. z urlopu ojcowskiego.

Obowiązki domowe dziecka

Między sporami dotyczącymi obowiązków domowych rodziców, nie należy zapominać o sprawiedliwym przyznawaniu prac dzieciom. Warto wprowadzić podział obowiązków w domu, w którym uwzględniane są dzieci. Przydzielanie obowiązków dzieciom pozwoli na lepsze nauczenie ich samodzielności, dyscypliny, życia w społeczeństwie, a także obowiązkowości. Rodzicom natomiast zagwarantuje to nieco czasu i kilka chwil wytchnienia.

Obowiązki dziecka w domu powinny być odpowiednio dopasowane do jego wieku. Dziecko może uczyć się obowiązkowości już od najmłodszych lat, a wraz z wiekiem powinno mieć coraz trudniejsze i bardziej odpowiedzialne prace domowe. Poniżej prezentujemy tabelkę obowiązków domowych dziecka, która może okazać się praktyczną ściągawką dla rodziców.

Obowiązki domowe dziecka – tabela

WIEK DZIECKA

LISTA OBOWIĄZKÓW DZIECKA

do 4 lat

Odkładanie zabawek na miejsce

Wybór ubrania spośród propozycji rodzica

Mycie zębów przy nadzorze rodzica

Uczenie się ścierania kurzy i układanie rzeczy

Uczenie się ścielenia łózka

Pomaganie przy nakrywaniu do stołu

5 -6 lat

Nakrywanie do stołu

Sprzątanie po posiłku

Wybieranie ubrania i samodzielne ubieranie się

Wybieranie śniadania na wynos

Rozpakowanie plecaka

7- 8 lat

Ścielenie łóżka

Wynoszenie i segregowanie śmieci

Chowanie naczyń do zmywarki

Ścieranie kurzy w pokoju

Pakowanie tornistra

Wyjmowanie naczyń ze zmywarki i chowanie ubrań do szafki  - pod nadzorem rodzica

Odrabianie lekcji z rodzicem

9 lat

Korzystanie z zegarka

Samodzielne przygotowywanie śniadania do szkoły

Robienie sobie kanapki lub innych przekąsek

Odkurzanie swojego pokoju

Czesanie się

Samodzielne odrabianie lekcji

10 lat

Kontrolowanie zapotrzebowania na rzeczy do szkoły

Rozwieszanie i składanie prania

Segregowanie ubrań w szafach

Pomagać w porządkach w całym domu

 

Odkurzanie i sprzątanie podłóg należy do jednych z najmniej lubianych obowiązków domowych. A gdyby tak oddelegować je odkurzaczowi sprzątającemu RoboJet? Sprawdź, jaka to oszczędność czasu i nakładów pracy przy codziennym dbaniu o czystość w domu.

NASZE PRODUKTY:

KOMENTARZE ( 0 )

Zostaw swój komentarz

Niedziela Poniedziałek Wotrek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień