Czysta podłoga sprzyja raczkowaniu – zadbaj o higienę przełomowego momentu w życiu swojego dziecka

8. – 11. miesiąc życia dziecka to prawdziwy przełom zarówno dla szkraba, jak i jego rodziców. Maluch w tym czasie porzuca pełzanie i z nową werwą przerzuca się na raczkowanie....

8. – 11. miesiąc życia dziecka to prawdziwy przełom zarówno dla szkraba, jak i jego rodziców. Maluch w tym czasie porzuca pełzanie i z nową werwą przerzuca się na raczkowanie, a chwilę potem zaczyna już chodzić. Rodzice powinni przygotować się na ten etap rozwoju malucha i zadbać o bezpieczeństwo oraz higienę dziecka.

Rodzicu, zapewnij dziecku bezpieczne warunki do smakowania świata

Buszujący po mieszkaniu maluch pragnie dokładnie poznać otaczającą go przestrzeń. Każdy większy lub mniejszy przedmiot musi być dokładnie zbadany, przeanalizowany i – naturalnie – spróbowany. Fascynujące i ciekawe przedmioty koniecznie muszą wylądować w buzi, ponieważ tylko tak maluch jest w stanie dokładnie zaspokoić swoją ciekawość.

Rodzice powinni umożliwić niemowlęciu realizowanie swoich potrzeb w sposób, który będzie dla dziecka bezpieczny. Eksploracja powinna przebiegać pod czujnym okiem rodziciela lub rodzicielki i w żadnym przypadku nie można dziecka zniechęcać do poznawania nowych przedmiotów. Poniżej prezentujemy porady o tym, jak zapewnić dziecku odpowiednie warunki do eksploracji.

Zabezpiecz mieszkanie i zadbaj o bezpieczeństwo swojej pociechy

Wiszące przewody, niezabezpieczone gniazdka elektryczne, schody, łatwe do otworzenia szuflady. Każdy z tych przedmiotów to idealna okazja na to, by dziecko wyrządziło sobie krzywdę. W domu, w którym rządzi raczkujący maluch, koniecznie należy zabezpieczyć absolutnie wszystko, co tylko się da i co może mieć styczność z małym odkrywcą.

Warto zakupić specjalne zaślepki lub ochronki na gniazdka elektryczne, zainstalować barierkę na schody, czy pomyśleć o rozwiązaniu, które uniemożliwi dziecku otworzenie szuflad.  Rodzice powinni dokładnie przeanalizować rozkład i wyposażenie swojego mieszkania i zapewnić dziecku 100% bezpieczeństwa podczas zwiedzania i odkrywania.

Porządek to najlepszy przyjaciel małego odkrywcy

Poza wyeliminowaniem niebezpiecznych i zbyt małych przedmiotów z zasięgu raczkującego dziecka należy bezwzględnie zadbać o higieniczną czystość podłóg oraz dywanów. W tym celu warto postawić na sprawdzone rozwiązania, które kompleksowo wyczyszczą powierzchnie płaskie i  usuną wszelkie zabrudzenia. Doskonałym sposobem na zapewnienie nieustannej czystości podłóg i dywanów są roboty odkurzające RoboJet, które odkurzają, mopują na mokro, a także sterylizują dywany i podłogi. Nie należy zapominać także o regularnym czyszczeniu zabawek dziecka z kurzu i brudu.

Jak zachęcić dziecko do raczkowania?

Raczkowanie to podstawowy etap rozwoju dziecka. Należy odpowiednio zachęcać malucha do zwiedzania mieszkania oraz zapewnić mu prawidłowe warunki. By zachęcić dziecko do raczkowania, warto umieścić w zasięgu jego wzroku ulubione zabawki oraz bawić się z nim, zachowując nieco większy dystans. By zmobilizować brzdąca, rodzic powinien także wołać malucha oraz pokazywać mu przedmioty w oddali.

O tym pamiętaj, gdy Twoje dziecko raczkuje

Istnieje kilka kluczowych kwestii, których warto dopilnować podczas raczkowania dziecka. Pozwolą one zapewnić maluchowi maksymalny komfort podróży po mieszkaniu.

  • - Zabezpiecz wszystkie niebezpieczne miejsca i usuń niebezpieczne przedmioty z zasięgu malucha;
  • - Usuń zwisające obrusy, kable i firanki;
  • - Zabezpiecz schody specjalną bramką;
  • - Zakładaj dziecku ubranka bez szwów na kolanach (getry lub dresy), wygodne body oraz skarpetki z antypoślizgową podeszwą ułatwiającą raczkowanie;
  • - Koniecznie naucz dziecko schodzenia tyłem z wysokich miejsc – kanap, łóżka lub foteli.

NASZE PRODUKTY:

KOMENTARZE ( 0 )

Zostaw swój komentarz

Niedziela Poniedziałek Wotrek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień