Robot sprzątający – czy warto go kupić?

Prawdopodobnie każdy zna kogoś, kto ma już w swoim domu robota sprzątającego. Nic dziwnego, coraz więcej osób szuka rozwiązań, dzięki którym zaoszczędzą czas na sprzątaniu. Czy warto wyposażyć się w takie urządzenie? Czym właściwie jest i jak działa sprzęt tego typu? Oto najważniejsze informacje na ten temat.

Co to jest robot sprzątający?

Zanim zastanowimy się, jakie korzyści niesie za sobą robot sprzątający i czy warto go kupić, warto sprecyzować, czym właściwie jest ten sprzęt. Jest to nowoczesny odpowiednik standardowego odkurzacza, który pozwala na sprzątanie praktycznie bez ingerencji użytkownika. Robot sprzątający jest często nazywany odkurzaczem automatycznym, a w jego konstrukcji znajdziemy silnik, akumulator oraz szczotki. Za jego działanie odpowiada oprogramowanie, które umożliwia mapowanie mieszkania i poruszanie się po pomieszczeniach z uwzględnieniem rodzaju podłoża.

Czy warto kupić robota sprzątającego?

Jak działa robot sprzątający?

Roboty sprzątające mają zazwyczaj okrągły kształt i są dość niewielkie. Dzięki szczotkom oraz pozostałym elementom wyposażenia urządzenia mogą skutecznie zasysać kurz i brud, który gromadzi się na podłogach. Za poruszanie odpowiadają czujniki, a w przypadku niektórych nowszych modeli również kamery. Dzięki nim robot może nie tylko omijać przeszkody w postaci mebli, lecz także rozpoznawać rodzaj czyszczonego podłoża. To z kolei pozwala na dostosowanie wydajności sprzątania do charakterystyki danej powierzchni.

Akumulatory odkurzaczy automatycznych ładuje się przeważnie za pomocą stacji dokującej. Niektóre z nich są ładowane z wykorzystaniem klasycznej ładowarki czy zasilacza – takie rozwiązania są z reguły stosowane w starszych modelach. Wiemy już, czym jest i jak działa robot sprzątający – czy warto kupić taki sprzęt? To urządzenie o wielu zaletach, jednak nie można także pominąć potencjalnych wad. Zapraszamy do zapoznania się z najistotniejszymi czynnikami, które mogą wpłynąć na decyzję o zakupie.

Zalety robotów sprzątających

Istnieje wiele powodów, dla których roboty sprzątające zyskują na popularności. Najważniejszym z nich jest z pewnością wygoda użytkowania – nie można zaprzeczyć, że są one znacznie bardziej komfortowe niż tradycyjne odkurzacze. Do tego dochodzą także kwestie takie jak:

oszczędność czasu,

cicha praca,

kompaktowe wymiary.

Oszczędność czasu

Zastanawiając się, czy warto kupić robota sprzątającego, warto w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na możliwość zaoszczędzenia czasu i energii. Tego typu urządzenie samodzielnie jeździ po mieszkaniu czy domu, czyszcząc podłogi z kurzu, brudu czy zwierzęcej sierści. Gdy robot wykonuje swoje zadanie, użytkownik może zająć się czymkolwiek innym, a nawet nie musi być przy tym obecny w domu. Wystarczy odpowiednio zaprogramować urządzenie – sprzątanie może być wykonywane np. w godzinach naszej pracy. Aktualnie większość takich sprzętów pozwala na obsługę z poziomu aplikacji, która umożliwia kontrolę działania urządzenia z dowolnego miejsca na świecie.

Cicha praca urządzenia

Czy warto kupić robota sprzątającego? Kolejnym argumentem przemawiającym za jest cichsza praca. Z tego względu można liczyć na jeszcze większy komfort użytkowania. To jednak nie wszystko – robot sprzątający będzie idealnym wyborem, gdy w domu są małe dzieci lub zwierzęta.

Kompaktowe wymiary

Odkurzacze automatyczne nawet wraz ze stacją dokującą zajmują zazwyczaj bardzo niewiele miejsca. Dzięki skromnym wymiarom przechowywanie urządzenia nie stanowi większego problemu. Nic nie stoi także na przeszkodzie, by pozostawić robota na podłodze – w takiej sytuacji można liczyć m.in. na łatwe uruchomienie nowego cyklu sprzątania.

Robot sprzątający – czy warto? Wady urządzenia

Robot sprzątający – czy warto? Wady urządzenia

Mówiąc o robotach sprzątających, nie można pominąć także pewnych potencjalnych minusów. Pierwszym z nich jest z pewnością cena, która często przewyższa koszt zakupu standardowego odkurzacza. Warto jednak zwrócić uwagę na ogromny komfort użytkowania takiego urządzenia. Co więcej, jeśli postawimy na sprzęt sprawdzonej marki, robot będzie służyć przez lata. Jest to również inwestycja, która zwróci się w postaci zaoszczędzonego czasu i wysiłku. Ponadto zepsucie się poszczególnych części nie oznacza, że robot nadaje się do wyrzucenia – istnieje sporo serwisów, które pozwolą przedłużyć żywotność urządzenia.

Jednym z problemów zgłaszanych przez niektórych użytkowników jest ograniczona żywotność akumulatora. Podobnie jak w przypadku każdego sprzętu zasilanego bateriami, prędzej czy później komponent ten ulega zużyciu. Nie jest to jednak szczególnie duża przeszkoda – w większości urządzeń wymienimy akumulator na nowy bez większego problemu.

Roboty sprzątające kontra tradycyjne odkurzacze

Wiemy już, że roboty sprzątające zdecydowanie wygrywają ze zwykłymi odkurzaczami pod względem wygody użytkowania. Są one niezastąpione wtedy, gdy po powrocie z pracy mamy chęć przebywać w czystym domu i nie mamy siły na porządki po całym dniu. Robot sprzątający to asystent, który pomaga w zadbaniu o domowy porządek bez dodatkowego wysiłku.

Nie bez znaczenia są też pewne różnice w działaniu urządzeń z obydwóch kategorii. Roboty sprzątające charakteryzują się niższą mocą, przez co na pierwszy rzut oka mogą sprzątać z mniejszą dokładnością. Sprzęty tego typu rekompensują to jednak dłuższym czasem odkurzania, przez co efekt jest porównywalny i wciąż można liczyć na precyzyjne wyczyszczenie podłogi. Ze względu na fakt, że proces ten nie wymaga ingerencji użytkownika, wydłużony czas nie stanowi większego problemu pod względem użytkowania sprzętu.

Co to jest robot sprzątający?

Czy warto kupić robota sprzątającego?

Wiemy już, jakie wady i zalety prezentuje robot sprzątający. Czy warto wybrać takie urządzenie? Podsumowując wszystkie „za” i „przeciw”, werdykt jest jak najbardziej pozytywny – według wielu użytkowników jest to jedno z najbardziej przydatnych urządzeń w domu lub mieszkaniu. Tak jak zmywarka wyręcza nas w myciu naczyń, tak samo robot sprzątający może stać się jednym z najlepszych domowych pomocników. Ostateczną decyzję o zakupie warto oprzeć na wymienionych wyżej czynnikach. Jeśli cenimy sobie wygodę użytkowania, cichą pracę urządzeń oraz łatwą obsługę, robot sprzątający może okazać się strzałem w dziesiątkę. Pewną przeszkodą może być dość wysoka cena – warto jednak potraktować zakup urządzenia jako inwestycję, która pozwoli oszczędzić czas i energię.

KOMENTARZE ( 0 )

Zostaw swój komentarz

Niedziela Poniedziałek Wotrek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień