Serwis robota sprzątającego

Jak dbać o robota sprzątającego, by ten odwdzięczył się bezproblemową i wydajną pracą....

Robot odkurzający to zaawansowane technologicznie urządzenie, którego codzienna eksploatacja wymaga odpowiednich zabiegów serwisowych. Jak dbać o robota sprzątającego, by ten odwdzięczył się bezproblemową i wydajną pracą? W artykule poruszamy kilka kluczowych kwestii serwisowych, które przydadzą się zarówno początkującym, jak i bardziej zaawansowanym użytkownikom robotów do odkurzania i mycia podłóg.

Robot do odkurzania i jego przygotowanie do pierwszego sprzątania

Po rozpakowaniu urządzenia należy koniecznie podłączyć je do stacji dokującej. Stacja powinna mieć minimum 1 m wolnego miejsca z każdej strony – najlepiej umieścić ją bezpośrednio pod ścianą. Po instalacji stacji ładującej należy umieścić w niej robot sprzątający. Pozwoli to naładować jego akumulator.

Pamiętajmy, że nawet robot sprzątający z mapowaniem przestrzeni wymaga odpowiednio uporządkowanego miejsca pracy. Przed rozpoczęciem sprzątania warto usunąć wszelkie drobne przeszkody, kable czy długie zasłony, by upewnić się, że nie przeszkodzą one w prawidłowej pracy urządzenia.

Robot sprzątający myjący wymaga regularnego czyszczenia

Roboty sprzątające, które codziennie odkurzają dywany i podłogi muszą być regularnie czyszczone. Zapobiegnie to zacinaniu się elementów jezdnych i szczotek, a także zagwarantuje długą i bezproblemową eksploatację urządzenia.

Szczotki boczne

Robot sprzątający do dywanów i podłóg musi być czyszczony zwłaszcza w przestrzeni pod szczotką boczną. Często podczas sprzątania w przestrzeni tej zbierają się zanieczyszczenia – głównie włosie dywanów oraz włosy i sierść zwierząt – które blokują prawidłowy ruch szczotki, co może prowadzić do uszkodzenia modułu. Warto więc przynajmniej raz w tygodniu odkręcić szczotki boczne i usunąć zgromadzone pod nimi zanieczyszczenia.

Koło środkowe

Kolejnym newralgicznym elementem robota, który odkurza i myje, jest koło środkowe. Gromadzenie się zanieczyszczeń blokujących swobodny ruch koła środkowego powoduje, że robot sprzątający miewa problemy z poprawnym poruszaniem się i nawigowaniem po mieszkaniu. Co więcej, zabrudzony mechanizm w okolicy koła środkowego może przyczynić się do obniżenia jakości sprzątania. Dlatego też warto regularnie usuwać nadmiar zgromadzonych zanieczyszczeń z tego elementu. W tym celu należy wyjąć koło, aby je dokładnie wyczyścić. 

Szczotki główne

Szczotki główne również narażone są na zapchania i uszkodzenia spowodowane nadmierną ilością zanieczyszczeń. Co 2-3 cykle sprzątania warto usunąć zauważalny nadmiar zabrudzeń z mechanizmu szczotek. Warto w tym celu wyciągnąć szczotki zgodnie z instrukcją obsługi robota odkurzającego i dokładnie wyczyścić wewnętrzny mechanizm.

Filtry HEPA

Filtry HEPA robota sprzątającego powinny być czyszczone zgodnie z zaleceniami zawartymi w instrukcji. Jednak nie rzadziej niż co 3 miesiące należy je wymienić na nowe. Natomiast w przypadku znacznego zużycia filtrów rekomenduje się ich wcześniejszą wymianę.

KOMENTARZE ( 0 )

Zostaw swój komentarz

Niedziela Poniedziałek Wotrek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień