Silnik do odkurzacza a jego moc

Czasy, w których silnik do odkurzacza odznaczał się mocą...

Czasy, w których silnik do odkurzacza odznaczał się mocą znamionową powyżej 2000 W minęły bezpowrotnie. Przyczyniają się do tego coraz większa energooszczędność wymuszona przez dyrektywy UE, a także dynamiczny rozwój technologiczny. Silniki elektryczne do odkurzaczy mają coraz mniejszą moc przy jednoczesnej poprawie efektywności odkurzania. Jak wygląda rynek i co zaoferuje nam nowoczesny silnik odkurzacza?

Silnik do odkurzacza i jego moc to najważniejszy parametr?

Jeszcze kilka lat temu kupując odkurzacz kierowaliśmy się przede wszystkim mocą jego silnika. Obecnie czynnik ten zszedł na dalszy plan. 1 września 2017 roku w życie weszły nowe dyrektywy unijne, które określiły maksymalną moc silnika odkurzacza na poziomie 1600 W. Odkurzacze powyżej tej mocy nie mogą być sprzedawane w krajach Unii Europejskiej.

Tak restrykcyjne ograniczenie mocy silników od odkurzacza spowodowało, że producenci zmuszeni zostali do wdrażania innowacyjnych rozwiązań, które umożliwiłyby zachowanie lub poprawienie efektywności odkurzania przy jednoczesnym zmniejszeniu mocy silnika w odkurzaczu.

Do niektórych z nowych technologii wpływających na efektywność sprzątania możemy zaliczyć np. ssanie cyklonowe, czy zmniejszanie drogi, jaką muszą pokonać wessane zanieczyszczenia, by trafić do pojemnika lub worka na zabrudzenia.

Moc ssania a moc silnika odkurzacza

Wielu konsumentów nie wie, że najważniejszą mocą w odkurzaczu jest moc ssania. To ona warunkuje efektywność odkurzacza i nie jest tożsama z mocą silnika w odkurzaczu. Teoretycznie moc ssania na wejściu wynika z mocy silnika, niemniej jednak należy uwzględnić także straty mocy związane z nieszczelnym lub zbyt długim układem ssącym. Warunkuje to znaczne zmniejszenie mocy ssania na wejściu odkurzacza. Niestety producenci często nie podają tego parametru, przez co konsument zmuszony jest kierować się podczas zakupu wyłącznie mocą silnika w odkurzaczu.

Silnik do odkurzacza – jego moc a konstrukcja

Tradycyjne odkurzacze workowe

Obecnie na rynku możemy wyróżnić trzy najpopularniejsze konstrukcje odkurzaczy, a każda z nich wymaga nieco innej mocy silnika. Teoretycznie największe zapotrzebowanie na moc mają tradycyjne odkurzacze workowe. By takie odkurzacze były efektywne, silnik do odkurzacza tradycyjnego powinien odznaczać się mocą w granicach maksymalnej dopuszczalnej przez UE. Tak wysokie zapotrzebowanie na prąd związane jest z zapełnianiem się worków podczas eksploatacji, co zapycha odkurzacz. Wówczas potrzebuje on większej mocy, by móc wessać zanieczyszczenia. Dlatego tak ważne jest regularne wymienianie lub opróżnianie worków.

Odkurzacze bezworkowe

Nieco mniejsze zapotrzebowanie na energię mają odkurzacze bezworkowe – zwykle wyposażone w zbiorniki z wodą. Silnik od odkurzacza generuje ruch wirowy, który pozwala efektywniej wykorzystać dostępną moc silnika odkurzacza.

Roboty sprzątające

Najefektywniejszymi odkurzaczami na rynku są automatyczne roboty sprzątające – takie jak RoboJet Air PRO. Wyposażane są one w niewielkie bezszczotkowe silniki elektryczne rzędu 25 W, które współpracują z turbiną zasysającą. System ssący jest niezwykle krótki, a otwór ssący umieszczony jest tuż nad czyszczoną powierzchnią. Dzięki temu odkurzacz automatyczny RoboJet mimo niewielkiej mocy pozwala na skuteczne sprzątanie zarówno powierzchni twardych, jak i wykładzin i dywanów.

KOMENTARZE ( 0 )

Zostaw swój komentarz

Niedziela Poniedziałek Wotrek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień