Smog – co to jest i czemu sami go tworzymy?
Pyły i gazy pochodzące ze spalania węgla w naszych piecach...
Pyły i gazy pochodzące ze spalania węgla w naszych piecach, zakładach przemysłowych oraz spaliny samochodowe tworzą swego rodzaju mgłę, która wisi niczym chmury burzowe nad wielkimi miastami. Stąd nazwa (ang. smoke - „dym’’, fog - „mgła’’), która oddaje cały, wątpliwy urok tego zjawiska. Znajdujemy się w niechlubnej czołówce posiadaczy najbardziej zanieczyszczonego powietrza pośród krajów w Unii Europejskiej. Coraz częściej jesteśmy świadkami wzbudzających niepokój scen noszenia przez mieszkańców dużych miast tzw. masek przeciwsmogowych.
Przyczyna powstawania smogu to przede wszystkim emisja zanieczyszczeń, wynikająca w głównej mierze z ogrzewania naszych domów za pomocą węgla czy innych paliw stałych. Niektórzy przyczyniają się do intensyfikacji tego zjawiska przez spalanie śmieci i innych tworzyw sztucznych. Brak norm co do jakości węgla i emisji wyżej wymienionych zanieczyszczeń powietrza (takie normy są standardem w większości państw Unii Europejskiej), skutkują tragiczną jakością powietrza w Polsce. Przekroczenia dopuszczalnych wartości występują najczęściej w okresie zimowym.
Źródła zanieczyszczeń powietrza i przyczyny powstawania smogu:
Przemysł – podstawowa przyczyna smogu
Największym źródłem zanieczyszczeń powietrza jest przemysł (głównie energetyka węglowa). Zakłady, takie jak huty, koksownie czy elektrownie cieplne emitują niewyobrażalne ilości metali ciężkich, tlenków azotu, dwutlenku siarki oraz pyłu.
Brak norm – bardzo szkodzi
Niestety, w Polsce w dalszym ciągu nie obowiązują sztywne normy jakości węgla czy normy emisyjne. Udział najgorszych jakościowo gatunków węgla szacuje się na 1/10 - generuje to potężną masę zanieczyszczeń uwalnianych (niekontrolowanie) do atmosfery. Spalanie śmieci – kolejny szkodliwy i nielegalny proceder – jest wciąż bardzo powszechne. Do niedawna świadomość o jego szkodliwości była niewielka, a kary absurdalnie niskie (praktycznie nie do wyegzekwowania). Wciąż pozostaje to wielkim problemem i przykrym nawykiem niektórych mieszkańców.
Palenie drewnem – tak samo szkodliwe
Nieprawdą jest, że drewno jest „ekologicznym paliwem”. Emisja zanieczyszczeń podczas spalania tego surowca jest porównywalna ze średniej jakości węglem. Wiele jednak zależy od pieca czy kominka, sposobu spalania, konkretnego paliwa. Obecnie w większych miastach postępuje modyfikacja ogrzewania.
Transport – kolejna przyczyna zanieczyszczenia powietrza
Kolejnym źródłem zanieczyszczeń są pojazdy spalinowe. Najbardziej nieprzyjazne dla środowiska są pojazdy z silnikami diesla (uderzająca wręcz emisja pyłu zawieszonego). Biorąc pod uwagę ruch tranzytowy, powstaje ogromny problem.
Obserwując te wszystkie przyczyny smogu, należy uświadomić sobie, że taki stan rzeczy wpływa na nasze zdrowie, funkcjonowanie naszego organizmu i samopoczucie. Substancje zawarte w smogu są związkami, które mogą powodować również alergie, problemy z płodnością, czy zaburzenia pracy układu oddechowego. Smog jest szczególnie groźny dla najmłodszych, kobiet w ciąży i osób starszych. Szczególnie narażone są osoby ze schorzeniami układu oddechowego i immunologicznego. Ciągła ekspozycja na ten czynnik powoduje przewlekłe choroby.
Aktualne dane pomiarowe znajdują się na stronie Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Istnieją także aplikacje na smartfony, które informują nas na bieżąco o stężeniach zanieczyszczeń i pokazują aktualne wyniki pomiarów smogu na całej mapie Polski.
Obecność zanieczyszczonego powietrza w domach stała się normą. Na szczęście nowe technologie poprawiają skuteczność radzenia sobie z tym problemem. Jednym z ciekawszych rozwiązań może być inwestycja w robot sprzątający z filtrem powietrza – RoboJet Air PRO, który pozwoli oczyścić powietrze wewnątrz naszych domów i mieszkań i uchronić się przed skutkami smogu.