Jak działa stacja dokująca?

Stacja dokująca to jedno z najważniejszych akcesoriów, które odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie robota sprzątającego...

Stacja dokująca to jedno z najważniejszych akcesoriów, które odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie robota sprzątającego. Co to jest stacja dokująca, jak działa i jaka jest jej rola w prawidłowym funkcjonowaniu robotów sprzątających?

Jak działa odkurzacz automatyczny?

By lepiej zrozumieć, jaką funkcję pełni stacja dokująca, konieczne jest zapoznanie się z funkcjonowaniem odkurzaczy automatycznych. Roboty sprzątające to urządzenia, które działają w oparciu o sygnały w paśmie podczerwonym przesyłane do stacji dokującej oraz odbierane ze stacji dokującej. Poza tym komunikacja w podczerwieni realizowana jest również między odkurzaczem automatycznym a wirtualnymi ścianami.

Odkurzacz automatyczny realizuje z góry zaprogramowany harmonogram sprzątania, którego inicjowanie rozpoczyna się w stacji dokującej – podobnie jak zakończenie pełnego cyklu sprzątania. Robot sprzątający nie może prawidłowo funkcjonować bez stacji dokującej, ponieważ po pojedynczym cyklu sprzątania urządzenie nie miałoby gdzie podładować swojego akumulatora.

Co to jest stacja dokująca?

W ogólnym ujęciu, stacje dokujące to urządzenia, które rozszerzają funkcjonalności innych urządzeń poprzez możliwość efektywniejszego lub wygodniejszego ładowania sprzętów, czy możliwość dołączania dodatkowych urządzeń peryferyjnych.

By lepiej zobrazować, jak działa stacja dokująca na przykładzie odkurzaczy RoboJet, warto porównać ją do zajezdni autobusowej. Po ciężkim dniu pracy autobus zjeżdża do zajezdni, w której to pracownicy przygotowują go do kolejnego pracowniczego dnia. W zajezdni autobus przechodzi przegląd, naprawiane są pojedyncze usterki, a także jego bak zalewany jest paliwem.

By odkurzacz działał poprawnie, przed pierwszym użyciem powinien być on sparowany ze stacją dokującą znajdującą się w zestawie (lub dokupioną samodzielnie). Po sparowaniu tych dwóch urządzeń stacja dokująca będzie podtrzymywać komunikację z robotem sprzątającym, przez co będzie on w stanie bezproblemowo do niej wrócić, wpiąć się oraz rozpocząć proces ładowania akumulatora.

Utrzymywanie łączności z odkurzaczem przez stację dokującą można porównać do prowadzenia sprzętu na niewidzialnej smyczy. Odkurzacz nie może oddalić się zbyt daleko stacji dokującej, ponieważ wówczas połączenie zostanie zerwane, a robot sprzątający nie będzie mógł powrócić, by naładować swój akumulator.

Na koniec warto podać również jedną z najważniejszych funkcjonalności stacji dokujących. Gdyby nie stacje dokujące dołączane do zestawu z robotami sprzątającymi, urządzenia te musiałyby być każdorazowo podłączane do ładowania manualnie, przez użytkownika. Znacząco ograniczałoby to funkcjonalność oraz autonomię odkurzaczy automatycznych, ponieważ nie mogłyby one realizować zaprogramowanych harmonogramów sprzątania.

KOMENTARZE ( 0 )

Zostaw swój komentarz

Niedziela Poniedziałek Wotrek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień