Wypadanie sierści u psa i kota - jak sobie radzić?

Pies z długimi włosami lub długowłosy kot to prawdziwa plaga każdej gospodyni lub gospodarza domu...

Pies z długimi włosami lub długowłosy kot to prawdziwa plaga każdej gospodyni bądź gospodarza domu. Wypadanie sierści u psa i kota jest najbardziej wzmożone w okresach przejściowych – wiosną i jesienią. Nadmierne wypadanie sierści psa to naturalna kolej rzeczy.

Psy oraz koty posiadają dwie warstwy włosów – okrywowe i podszerstek. Warstwa okrywowa stanowi mechaniczną ochronę ciała zwierzęcia, natomiast podszerstek pełni funkcję termoregulacyjną. Zarówno jedna, jak i druga warstwa owłosienia wypada ze względu na pewną określoną długość życia włosa. Wypadanie sierści u psa i linienie kota jesienią i wiosną spowodowane jest termoregulacją, zmianą wilgotności powietrza i długości dnia świetlnego. Czy istnieją domowe sposoby na wypadanie sierści u psa lub kota?

Psy, które nie linieją

Istnieje kilka ras psów, które nie gubią sierści. Należą do nich psy z włosami podobnymi strukturalnie do włosa ludzkiego. Są to np.: Yorkshire terrier, Maltańczyk, West highland white terrier, Australian silky terrier, Hawańczyk, Coton de tulear, Dandie dinmont terrier. Wymienione zostały psy z włosami. Do grupy zwierząt niegubiących sierści naturalnie zaliczymy psy jej nieposiadającej – np. Amerykański nagi terrier, Khala, czy Grzywacz chiński w odmianie bezwłosowej.

Domowe sposoby na wypadanie sierści u psa i linienie kota

Sierść psów i kotów gromadzi się w kłębkach, które stanowią prawdziwy magnez na kurz i alergeny. Zgubiona sierść przez czworonoga najbardziej „lubi się” z dywanami i trudno dostępnymi miejscami. Najefektywniejszym sposobem na usuwanie sierści będzie odkurzacz z filtrem HEPA. Przy takim odkurzaczu sierść nie ma żadnych szans. Usuwanie sierści za pomocą odkurzaczy z filtrami HEPA zapobiegnie przedostawaniu się odkurzanej sierści z powrotem do powietrza. Dzięki temu odkurzanie będzie efektywniejsze i wydajniejsze.

Jak usunąć sierść z trudno dostępnych miejsc? Dobrym sposobem jest wyposażenie się w robota odkurzającego RoboJet, który może okazać się doskonałym odkurzaczem do sierści. Odkurzacz automatyczny codziennie będzie odkurzał sierść liniejących kotów i psów spod mebli, sof, kanap i z innych ciężkich do odkurzenia miejsc. Regularne odkurzanie podłóg i dywanów zapobiegnie gromadzeniu się kurzu i pozwoli utrzymywać pomieszczenia w odpowiedniej czystości non stop.

Jak pozbyć się sierści psa z włosem i liniejącego kota?

Podczas okresów przejściowych należy regularnie wyczesywać liniejącą sierść u zwierzęcia. Należy pamiętać, że częstość i intensywność czesania psa lub kota powinno być uzależnione w dużej mierze od jego rasy – jedne rasy psów z włosami lub kotów wymagają rzadszego czesania, natomiast inne - częstszego. Czesanie sierści w przypadku kotów jest tym istotniejsze, iż koty podczas toalety liżą i zjadają znaczne ilości własnej sierści, co może prowadzić do problemów z układem trawiennym. Poza samym wyczesywaniem sierści warto podawać odpowiednie preparaty odkłaczające wzmagające wypadanie martwych włosów.

NASZE PRODUKTY:

KOMENTARZE ( 0 )

Zostaw swój komentarz

Niedziela Poniedziałek Wotrek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień