Zanieczyszczenie powietrza – przyczyny i skutki smogu

Rozwijająca się w dalszym ciągu urbanizacja skutkuje nie tylko rozwojem nowych technologii i możliwości, ale staje się przyczyną zanieczyszczenia powietrza...

Rozwijająca się w dalszym ciągu urbanizacja skutkuje nie tylko rozwojem nowych technologii i możliwości, ale staje się przyczyną zanieczyszczenia powietrza. Cena, jaką płaci środowisko za nasz rozwój, jest bardzo wysoka. Obecnie podejmowane są działania w kierunku ochrony środowiska czy odbudowy tego, co uległo zniszczeniu tzw. rykoszetem rozwoju. Zanieczyszczenia przemysłowe stanowią główną przyczynę powstawania uporczywego smogu.

Smog – przyczyny i skutki

Przemysł hutniczy, energetyczny, chemiczny oraz górniczy wiąże się z emitowaniem dużych ilości gazów i pyłów, ścieków i odpadów poprodukcyjnych. Zanieczyszczenia powietrza powodują m.in. dwutlenek siarki czy tlenek azotu. Obecnie największym problemem jest emisja z kotłowni lokalnych zakładów przemysłowych oraz z palenisk indywidualnych. Dodatkowym czynnikiem sprzyjającym powstawaniu smogu jest transport miejski, czyli pojazdy spalinowe. Emisja zanieczyszczeń powietrza w Polsce (która znajduje się wysoko w rankingu najbardziej zanieczyszczonych krajów UE) wynika w głównej mierze z ogrzewania naszych domów za pomocą węgla i drewna oraz z braku standardów i ograniczeń co do emisji zanieczyszczeń. Ważna jest świadomość tego, co powoduje smog – to nie tylko nieatrakcyjny składnik krajobrazu, to także niebezpieczeństwo dla naszego zdrowia i życia.

Olbrzymie stężenia zanieczyszczeń powietrza atmosferycznego są jednym z głównych czynników środowiskowych wywierających szkodliwy wpływ na zdrowie populacji.

Szkodliwość smogu dla zdrowia osób związana jest ściśle ze składem chemicznym zanieczyszczeń oraz długością ekspozycji na ten niekorzystny czynnik. Nawet krótkotrwały kontakt ze smogiem wywołuje liczne reakcje alergiczne. Podstawowymi objawami zatrucia smogiem są: podrażnienie spojówek, górnych dróg oddechowych, łagodne zmęczenie oraz spadek tolerancji na wysiłek fizyczny.

Długotrwała ekspozycja na zanieczyszczenia powietrza może prowadzić do rozwoju nowotworów. Według WHO, tego typu czynnik kancerogenny w 30% odpowiada za powstawanie nowotworów złośliwych. Smog jest szczególnie groźny dla dzieci, kobiet w ciąży, osób starszych oraz zmagających się ze schorzeniami układu oddechowego i alergików. Istnieją też doniesienia naukowe o skutkach, takich jak zwiększone ryzyko chorób krążenia czy degradacja układu nerwowego (choroby Alzheimera i demencji). Substancje zawarte w smogu są związkami, które mogą powodować również problemy z pracą wątroby i układu rozrodczego.

Coraz efektywniej walczymy ze smogiem

W związku ze wzrastającą świadomością na temat niskiej jakości powietrza w wielu miastach w Polsce wzrasta prewencja i dbałość o emisję zanieczyszczeń. Wiele osób zabezpieczyło się przed wdychaniem szkodliwych substancji zakupując maski przeciwsmogowe. Zainicjowane zostały także akcje alarmujące oraz powstały aplikacje na urządzenia mobilne informujące na bieżąco o stężeniu zanieczyszczeń powietrza. Pomocne okazują się również urządzenia do oczyszczania powietrza w naszych domach. Idealnym urządzeniem dbającym nie tylko o czystość podłóg, ale również powietrza w domach może okazać się automatyczny odkurzacz RoboJet Air PRO, spełniający funkcję  wydajnego, mobilnego oczyszczacza domowego powietrza.

NASZE PRODUKTY:

KOMENTARZE ( 0 )

Zostaw swój komentarz

Niedziela Poniedziałek Wotrek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień