Jak działa odkurzacz bezworkowy?

Odkurzacze bezworkowe stanowią obecnie jedne z atrakcyjniejszych urządzeń sprzątających dla alergików...

Odkurzacze bezworkowe stanowią obecnie jedne z atrakcyjniejszych urządzeń sprzątających dla alergików. W artykule przybliżamy zasadę działania odkurzaczy bezworkowych oraz porównujemy je do klasycznych odkurzaczy workowych.

Odkurzacz bezworkowy – jak działa?

Zasada działania odkurzaczy bezworkowych jest stosunkowo prosta. Inaczej konstrukcje te nazywane są odkurzaczami cyklonowymi. Urządzenie zasysa powietrze wraz z zanieczyszczeniami i kurzem napotkanymi na swojej drodze i dzięki dużej sile odśrodkowej generowanej przez cyklon, zanieczyszczenia wdmuchiwane są do pojemnika.

Odkurzacze bezworkowe posiadają filtry HEPA, które skutecznie filtrują powietrze przedostające się na zewnątrz odkurzacza. Pojemniki są wielorazowego użytku i opróżnia się je bezpośrednio do śmieci.

Odkurzacz bezworkowy – zalety i wady

Do podstawowych zalet odkurzaczy bezworkowych możemy zaliczyć konstrukcję i zasadę działania przyjazną alergikom – głównie ze względu na niski współczynnik reemisji kurzu do otoczenia z odkurzacza. Dodatkowo, jedną z istotnych zalet konstrukcji tego typu odkurzaczy jest fakt, że wraz z zapełnianiem się pojemnika, nie maleje siła ssąca tak, jak ma to miejsce w przypadku odkurzaczy tradycyjnych.

Do wad odkurzaczy bezworkowych należy zaliczyć konieczność sprzątania pojemnika po niemal każdym opróżnieniu, jednak brak konieczności kupna i wymiany worków w pewien sposób rekompensuje tę niedogodność.

Odkurzacz workowy czy bezworkowy?

Wybór między tymi dwoma urządzeniami może stanowić dla niektórych nie lada dylemat. Odkurzacze workowe – czyli tradycyjne, stanowią tańszą oraz prostszą alternatywę dla odkurzaczy bezworkowych. Ich konstrukcja wymaga regularnej wymiany worków, dlatego też w perspektywie dłuższej eksploatacji nierzadko okazują się droższym wydatkiem niż odkurzacze bezworkowe. Poza tym wraz z ich zapełnianiem moc ssąca odkurzaczy tradycyjnych ulega zmniejszeniu. Zwykle są również lżejsze i nie posiadają zaawansowanych filtrów HEPA. Kluczowy w tym przypadku jest również wysoki współczynnik reemisji kurzu z worków do otoczenia, co skreśla odkurzacze workowe jako przyjazne urządzenia dla alergików.

Zatem, jeśli zależy nam na wysokiej i niesłabnącej mocy ssącej, prostej i skutecznej konstrukcji, braku konieczności wymiany worków, czyli redukcji dodatkowych kosztów eksploatacyjnych, a także dobrej filtracji powietrza i niskiej reemisji kurzu, odkurzacze bezworkowe stanowią doskonały wybór.

Mały i cichy odkurzacz bezworkowy od RoboJet

Rozwój technologii powoduje, że odkurzacze stają się coraz bardziej kompaktowe, efektywniejsze i łatwiejsze w użyciu. Doskonałym przykładem takich odkurzaczy bezworkowych są produkty od RoboJet. Odkurzacze samosprzątające RoboJet po uprzednim zaprogramowaniu samodzielnie sprzątną podłogi oraz dywany w mieszkaniach, bez udziału domowników. Dzięki temu stanowią najlepszą metodę sprzątania dla alergików. Odkurzacze mogą być sterowane z poziomu smartfona, a dzięki w pełni programowalnej pracy, ich obsługa sprowadza się wyłącznie do opróżnienia pojemnika na kurz.

KOMENTARZE ( 0 )

Zostaw swój komentarz

Niedziela Poniedziałek Wotrek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień